KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Araç Üstü Çadır Nedir?

tarafından kamilko
0 yorum
Araç Üstü Çadır

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için hazırladığımız blog yazımızda Araç Üstü Çadır kavramını inceleyeceğiz. Neden araç üstü çadır kullanmalıyız? Araç üstü çadır arabaya zarar verir mi? Tüm soruların yanıtlarını bulabileceğiniz yazımıza hazırsanız başlayalım.

Motokaravan, çekme karavan ve kamp çadırı derken yepyeni bir alternatif de gündeme gelmeye başladı. Çok daha ekonomik ve güvenli olduğu düşünülen araç üstü çadırlar ile yeni nesil kamp deneyimi hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu yüzden bizde bu yeni trend kamp çadırlarını inceleme kararı aldık.

Araç Üstü Çadır Nedir?

Normal çadırlardan farklı yapıda bulunan bu çadır türü, motorlu taşıtınızın üzerine kurabileceğiniz kolay yollu bir sistem olarak dikkat çekiyor. Arabaların üzerine kurduğunuz araç üstü çadır, kolay taşınması ile oldukça makul bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal çadırlardan farklı olarak, altlarındaki yapı daha farklıdır. Altlarında bulunan sistem ile birlikte yük arabanınızın tavanına binmez. Bu yüzden, araç üstü çadırlar arabaya zarar vermez.

Peki araç üstü çadırlar kaç çeşittir? Şuan için piyasada bulunan iki çeşit araç üstü çadır mevcut. İlerleyen zamanlarda elbette bu sayı artacaktır. Malum son dönemde kamp ve karavan hayatına olan ilgi günden güne artıyor. Gelin araç üstü çadır çeşitlerini inceleyelim.

Gipsy Araç Üstü Çadırlar

Gipsy Araç Üstü Çadırlar
Gipsy Araç Üstü Çadırlarlar

İki farklı bölümden oluşan Gipsy Araç Üstü Çadırlar, kısaca özetlemek gerekirse, bir kısmı aracın üzerinde, bir kısmı ise aracın dışarısına doğru açılır. Aracın üstüne gelen kısımlarda, raylar ile destek sağlanarak, aracın tavanına zarar vermezler. Dışarıya gelen tarafta ise, merdiven ile destek sağlanmaktadır. Bu çadırlarda iki kişinin konaklaması için oldukça rahattır diyebiliriz. Kurulumu için kolay olduğunu söylesek bile, toplaması da bir o kadar zahmetlidir.

Portobagaj Araç Üstü Çadır

 Portobagaj Araç Üstü Çadır
Portobagaj Araç Üstü Çadırlar

Port bagajları hepimiz duymuşuzdur. Aracın üzerine monte edilen bagaj ile yük taşımak için kullanılan bagaj tiplerine port bagaj adı verilir. Portobagaj Araç Üstü Çadırları da, bu port bagaj içerisine yerleştirilen çadırlar ile oluşmaktadır. Kapalıyken bagaj görüntüsünde olan bu çadırlar, açılınca 2 kişinin rahatlıkla konaklayabileceği çadırlara dönüşür. Gipsy çadırlara göre daha pahalı bir fiyata sahip olduğu söylenebilir. Yaşam alanının küçük olması da bir diğer dezavantajıdır.

Araç Üstü Çadırların Avantajları

Neden araç üstü çadır alayım diye düşünenleriniz elbette olmuştur. Biz de bu soruya cevap vermek için avantaj ve dezavantajlarını inceleme kararı aldık. Gelin hep birlikte avantajlara bakalım;

  • Çadırı kurma ve toplama işlemi kolaydır. Fazla zaman harcamanıza gerek yoktur.
  • Yerden yüksekte olduğu için, bulunduğunuz bölgenin manzarasına farklı bir bakış açısıyla bakabilirsiniz.
  • Yer ile teması olmadığından dolayı, taşlar ve eğimden etkilenmezsiniz.
  • Yağmurlu havalarda zeminden gelecek nemden etkilenmezsiniz.
  • Yırtıcı hayvanlar ve böceklerden korunaklı bir halde kamp yapabilirsiniz.
  • Sadece otopark ücreti ödeyerek, kamp alanlarında rahatlıkla konaklama imkanına sahip olabilirsiniz.

Araç Üstü Çadırların Dezavantajları

  • Normal kamp çadırından daha yüksekte konaklayacağınız için, rüzgardan daha fazla etkileneceksiniz. Rüzgar sesi daha da etkili olacaktır.
  • Özellikle araç hareket halindeyken oldukça ses çıkarırlar. Kimi sürücüler de aracın aerodinamiğini bozduğunu söylemektedir.
  • Eğer aracınızı hareket ettirmek zorundaysanız, mecburen çadırı da toplamanız gerekmekte. Bu sebeple çadırı kurmadan önce, hazırlığınızın tamam olduğuna emin olmanız gerekiyor.
  • Normal kamp çadırlarına göre fiyatları belirgin bir şekilde daha pahalıdır.

Evet sevgili dostlar. Bu yazımızda sizler için farklı bir kamp çadırı modelini inceledik. Araç üstü çadır sistemlerinin avantajlar ve dezavantajlarının yanı sıra, arabaya zarar verip vermediğini de incelemiş olduk.

Peki siz bu sistemleri daha önce kullandınız mı? Bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Bu çadırlar yerine kamp çadırı almak istiyorsanız, kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kamp ve karavanla ilgili içeriklerimiz kaldığı yerden devam edecek. Bu sebeple sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Yapacağınız her türlü olumlu ve olumsuz eleştiriler kendimizi geliştirmemiz olanak sağlamaktadır. Sitemize yorum bırakarak bu eleştirileri ve önerileri yapabileceğiniz gibi bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden de ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden de birbirinden güzel içerikler paylaşıyoruz. Bu sebeple bizi sosyal medya üzerinden de takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak