KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Ballıkayalar Tabiat Parkı

tarafından kamilko
3 yorumlar
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için Kocaeli Gebze’de yer alan bir doğa harikası ile birlikteyiz. Bugün inceleyeceğimiz Kamp Alanı, Ballıkayalar Tabiat Parkı. Peki Ballıkayalar ‘da bizleri neler bekliyor? Nasıl gideriz, Ballıkayalar giriş ücreti ne kadar? Kamp yapabilir miyiz? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda sizler için paylaşacağız. Hadi başlayalım.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Gebze, KOCAELİ denildiğinde akla gelen ilk şey elbette sanayi. Sanayi ile birlikte ortaya çıkan hava kirliliği, yeşilin azlığı gibi etmenler. Aslında sanayinin bu kadar yoğun olduğu Gebze’de Ballıkayalar gibi bir cennet mevcut. Bu Tabiat parkı 1. derece doğal sit alanı olarak geçiyor. Üstelik İstanbul’a sadece 1 saat kadar uzaklıkta.

Daha önce bizzat gidip deneyimlediğim Ballıkayalar Tabiat Parkı bende güzel hatıralar bırakmıştı. İstanbul’dan ve çevre ilçelerden sık sık ziyaretçi kabul eden Ballıkayalar, içinde pek çok aktiviteyi de barındırıyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkında gölet etrafında dizilmiş tahta masalarda piknik, dere kenarında yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bununla birlikte kaya tırmanışı ve kamp yapma gibi aktiviteler de sizi bekliyor olacak.

Ballıkayalar’a Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Gebze’ye bağlı Tavşanlı köyünde konumlanıyor. İstanbul’dan ve İzmit’ten de oldukça kısa mesafede ulaşım sağlamanız mümkün. Gebze içinden günübirlik turlar da Ballıkayalar Tabiat Parkına seferler düzenlemekte. Bu şekilde de tabiat parkı girişine kendinizi bıraktırabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Öncelikle kendi gittiğim zamanlarda haftasonu günleri oldukça kalabalıktı. Bu sebeple sakin ortamlardan hoşlanıyorsanız, hafta içi gitmeniz daha doğru olacaktır. Bu kalabalıkla beraber biraz çevre kirliliği de mevcut. Maalesef piknik için gelenler, çöplerini ortalık yerlerde bırakabiliyor. Park görevlileri kimi zaman bu çöpleri toplamakta zorlanabiliyor.
  • Trekking yapmak için gidiyorsanız en uygun mevsim yaz ayları diyebiliriz. Diğer aylarda yoğun yağış sebebiyle yürüyüşte zorlanmanız olası bir ihtimal.
  • Piknik ve kamp için en uygun mevsim ise sonbahar ve kış ayları. Özellikle sonbahar aylarında tam bir doğa harikası bizi bekliyor. Bununla beraber oldukça tenha olan ortamın keyfini daha çok alabiliyorsunuz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı ‘nda Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Şehrin gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe bir ortam bizi bekliyor olacak. Bununla birlikte yapabileceğiniz pek çok aktivite de bizi bekliyor. Bu kadar fazla aktivitenin tek bir yerde yapılabiliyor olması da garip geliyor insana. Burada yapabileceğiniz aktivitelerin başında, trekking, kaya tırmanışı, piknik ve kamp kurma geliyor.

Ballıkayalar’da yapılabilecek aktiviteler de şu şekilde;

  • Trekking,
  • Kaya Tırmanışı,
  • Piknik,
  • Kamp.

Ballıkayalar Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ballıkayalar Tabiat Parkı giriş ücreti yayalar için ücretsiz. Ülkemiz genelinde tüm tabiat parkları girişleri ücretsiz. Fakat kişisel aracınızla gelecekseniz, giriş ücreti 25 Türk Lirası. Bununla beraber kamp yapmak isterseniz, çadır ücreti olarak 40 Türk Lirası alınıyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı İstanbul’a yakınlığıyla oldukça avantajlı bir konumda. Ailenizle birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz bir alan. Siz de kendi deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Ege Bölgesi Kamp Alanları

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Şahinler Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? - KaravanAraBul.com Ağustos 12, 2021 - 2:28 pm

[…] Marmara Bölgesi […]

Cevapla
Kamp Yapmanın 10 Faydası - KaravanAraBul.com Ağustos 13, 2021 - 11:09 pm

[…] Marmara Bölgesi […]

Cevapla
En Güzel Karavan Filmleri - En Güzel Filmler - KaravanAraBul.com Ağustos 15, 2021 - 4:56 pm

[…] Marmara Bölgesi […]

Cevapla

Yorum Bırak