KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Çekme Karavan Vergisi ve Ehliyeti

tarafından kamilko
0 yorum
Çekme Karavan Nedir?

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için Çekme Karavan Nedir? Vergi ve Ehliyet durumları nasıl olmaktadır? sorularının cevabını vereceğiz. Yaygınlaşan Karavan Kültürü ile Motokaravanlar ile birlikte Çekme Karavanlarla da trafikte sık sık karşılaşmaya başladık. Peki Çekme Karavan gerçekten kullanışlı mı? Gelin beraber inceleyelim.

Çekme Karavan Nedir?

Çekme karavan kısaca motorlu taşıtların çeki demiri ile bağlantı kurarak, çekerek götürebileceğiniz karavan çeşididir. Çekme karavanları motorlu taşıtlar dışında, başka bir araçla çekmeniz mümkün değildir. Çekme karavanlar ise ilk olarak 19. yüzyılın başlarında sirk çalışanlarının konaklaması için ortaya çıkmıştır. Daha sonra, Avrupa’da yaşayan çingeneler tarafından ilgi görünce, yaygınlaşmış ve günümüze kadar gelmiştir. Dünyadaki İlk Karavan yazımızı web sayfamızda daha önce paylaşmıştık. Dilerseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Neden Çekme Karavan Alınmalı?

Çekme Karavan Türleri
Çekme Karavan Türleri

Bu karavan türünün tercih edilmesindeki ana sebep, motokaravanlara göre – modelden modele değişiklik gösterse bile- yaşam alanları çok daha geniş ve konforludur. Bununla birlikte elbette, kamp ve karavan parkı gibi alanlarda, kolaylıkla konaklama imkanınız mevcut. Gün içerisinde konaklama yaptığınız yeri tanımak ve gezmek isterseniz, çekme karavanınızı kamp alanında bırakarak, otomobiliniz ile çevreyi gezebilirsiniz. Bu sebeplerin yanında fiyat olarak Motokaravan ile arasında ciddi farklar olduğu için, çekme karavan daha çok tercih edilen karavan türü haline gelmiştir.

Çekme Karavan Sınıfları Ne Anlama Gelir?

Bu tür karavanlar, genellikle römork özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Dört tip römork tipi bulunur. Bu türler sırasıyla, O1, O2, O3 ve O4’dür. Bu römork türlerinden sadece O1 ve O2 sınıflı römorklar karavan römorku olarak kullanılabilir. O1 ve O2 sınıfının özelliklerini gelin beraber inceleyelim.

O1 Sınıfı – 750 Kilogram Altı Karavanlar

O1 Sınıfı karavan özellikleri şu şekildedir;

 • 750 kilogram ve altında olmak zorundadır.
 • Ek bir ruhsata gerek yoktur.
 • Vergiye tabi değildir.
 • Trafik sigortası zorunlu değildir.
 • Ek olarak bir plaka takmak zorunda değilsiniz. Araç plakanızı karavanda kullanabilirsiniz.
 • Araç muayenesine girmelerine gerek yoktur.
 • B, C, C1, D ve D1 sınıfı ehliyet sahibi kişiler tarafından kullanılabilir.

Eğer O1 sınıfı bir karavan almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar mevcuttur. Alacağınız karavanın O1 Tip onay belgesi olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Bu belge, karayollarını kullanabilmek için zorunlu tutulan bir belgedir. Herhangi bir kaza veya çalınma durumunda hak iddia edebilmeniz için, noter tasdikli bir satış işlemi gerçekleşmiş ve faturaya sahip olmak zorundasınız.

O2 Sınıfı – 750 Kilogram Üstü Karavanlar

O2 sınıfı karavan özellikleri şu şekildedir;

 • 751 kilogram ile 3500 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olmak zorundadır.
 • Ruhsat çıkarmak zorunludur.
 • Vergiye tabi değildir.
 • Kendine ait plakaları mevcuttur.
 • Trafik sigortası zorunlu değildir.
 • Yılda bir kere TÜV araç muayenesine girmek zorundadır.
 • BE, CE, DE sınıfı ehliyet sahibi kişiler tarafından kullanılabilir.

O2 Tip onay belgesine sahip olması gereken O2 Sınıfı Çekme Karavanlar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 103. maddesine tabidir. O2 Tip onay belgesi bu tip karavanlarda mecburidir. Bu belge karayollarını kullanabilmek için zorunlu tutulmuştur. Ayrıca O2 Tip karavanlar, C.0.C belgesine sahip olmak zorundadır.

Çekme Karavan Ehliyeti Nasıl Alınır?

Çekme Karavan Ehliyeti
Çekme Karavan Ehliyeti

Henüz bir ehliyet sahibi değilseniz ve karavan kullanmak istiyorsanız ilk olarak minimum B sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir. Otomobil kullanımına hakim olduktan sonra, karavan ile seyahat etmeniz daha sağlıklı ve güvenli bir hale gelecektir. Otomobil kullanımından farklı olan karavan sürüşü, yağmurlu, taşlı, toprak ve karlı yollarda kullanım zorluğu çıkarabilmektedir. Bu sebeple, araç kullanımı konusunda deneyimli olmanız gerekir.

750 KG Altı Çekme Karavan Ehliyeti

2021 yılında hala geçerli olmakla birlikte, B sınıfı ve üstü bir ehliyete sahipseniz, O1 Belgeli Çekme Karavan kullanabilirsiniz. Çekme karavan kullanmadan önce, geniş ve boş bir arazide pratik yapmanızı önermekteyiz. Geri manevralar, frenlemeler ve park etme konusunda ustalaşmanız seyahat ederken size kolaylık sağlayacaktır. Kısacası, O1 Belgeli bir karavan kullanmak için B sınıfı ve üstü C, C1, D, D1 ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

750 KG Üstü Çekme Karavan Ehliyeti

O2 sınıfı 750 kilogram üstü karavan kullanmak için ise BE, CE ve DE sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmanız yeterli olacaktır. Karavan ehliyeti römork sınıflarına göre olduğu için, römork ehliyetine sahip olmanız gerekir. Mevcut bir B,C yada D sınıfı ehliyetiniz varsa BE,C1E,CE,D1E veya DE sınıfına yükseltmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çekme Karavan Vergisi Ne Kadardır?

2021 yılında yayınlanan 31349 numaralı Resmi Gazete Tebliğinde, O1 ve O2 sınıfı karavanlar için vergi bildirimi yapılmamıştır. Otomobiliniz için ödediğiniz vergi dışında başka bir ücret ödemenize gerek yoktur. Çekme karavan vergisi ve karavanınızı yeni aldıysanız Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeniz gerekmez. Sadece %18 oranında KDV ödemeniz zorunludur. Bu tipteki karavanlar, Motorlu Taşıtlar Vergisi dilimine girmemektedir.

Evet sevgili dostlar. Bu yazımızda O1 Belgeli ve O2 Belgesi karavan türlerini sizler için inceledik. Karavan Ehliyeti ve Karavan vergisi konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Peki siz hangi karavan türünü tercih ediyorsunuz? Bu karavan türünü tercih etme sebebiniz ne? Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorumlarınız bizim için altın değerinde. Diğer karavan sahibi olmak isteyen kişiler için de görüş belirtebilirsiniz. Bu sebeple yorumlarınızı ve görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın. Peki siz hangi karavan türünü tercih ediyorsunuz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Çeşitleri Nelerdir?

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak