KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Dünyadaki İlk Karavan : Eccles Karavanları

tarafından kamilko
2 yorumlar
Dünyadaki İlk Karavan

Selamlar KaravanAraBul.com ailesi. Karavan gün geçtikçe hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Peki aklınıza Dünyadaki İlk Karavan nasıl ortaya çıktı? Kim yaptı? gibi sorular geldi mi? Bugün yazacağımız bu yazı ile bu sorulara cevap vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Dünyadaki İlk Karavan

Yeni normal ile hayatımızda popülerliği artan karavan sektörü günden güne gelişmeye ve yeni modelleriyle bizleri büyülemeye devam ediyor. Peki hiç acaba dünyadaki ilk karavan nasıl ortaya çıktı diye düşündünüz mü? Bizim aklımıza bu soru geldi ki şuan bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk. Bu sebeple ilk karavan ile ilgili araştırma yapma kararı aldık. Ortaya birbirinden renkli bilgiler çıktı. Gelin birlikte inceleyelim.

Karavancılığın serüveni aslında yüzyıllar öncesine kadar gidiyor. Karavan kelimesinin kökü bildiğiniz üzere “Kervan” kelimesinden gelmekte. Bundan çok uzun zaman öncesinde, at arabaları zamanında karavanlar, atlarla çekilerek toprak yollarda boy gösteriyordu. Eskiden beri hayatımızda olan bu taşıtların günümüze kadar ulaşmasına katkı sağlayan şirketlerden biri tabii ki Eccles. Eccles firması hala karavan üretimine devam etmektedir.

İlk Karavanın Hikayesi

Dünyadaki ilk karavan reklamı

1919 yılında İngiltere’nin Birmingham şehrinde kurulan Eccless adında şirketin sahibi Bill Riley’dir. Bu kişi ilk prototip karavanı tasarlama fikrini düşünmeye başladığında çevresinden de farklı tepkiler görmüştü. Fakat bu fikrini hayata geçirmekte kararlığını sürdürdü ve ilk karavan prototipi ortaya çıktı.

Fakat ürettiği bu karavanı insanlara nasıl duyuracağı konusunda sıkıntılar yaşıyordu. Sonunda karavanını bir motor fuarında sergileme kararı aldı. Fakat Bill, bu fuarda beklediği ilgiyi elde edememişti. Daha fazla ilgi görmek için bireysel bir sergi ayarladı. Büyük ilgi uyandıran bu sergiden sonra, ilk siparişlerini almaya başlamıştı.

İlk karavan siparişi ise Dowager Kontesi olmuştu. Kontesin sipariş verdiğini duyan insanların ilgisi iyiden iyiye arttı ve siparişler yağmaya başladı. Siparişlere artık yetişemeyen Bill, 1919’da Eccles Karavan Fabrikasını kurdu ve ilk yılında 50 karavan üretti.

Dünyadaki İlk Karavan Fiyatı

İlk karavan fiyatları günümüz fiyatlarına bakıldığında aslında çokta pahalı değildi. Fakat dönemin şartlarına baktığımızda, karavan yapım maliyetleri de hesaba katılarak yüksek fiyatlardan satışa sunulmuştu. Bu fiyat politikası da karavana olan ilginin artmasına fakat siparişlerin yerinde saymasına sebep oluyordu. Siparişlerin durma noktasına geldiğini farkeden Bill, ülke çapında kamu reklamları yayınlamaya başladı. Reklam sloganı ise şuydu: “Tatil Problemi Çözüldü!”

Yapılan bu girişimden sonra satışlar yeniden hareketlenmeye başladı. Fakat hala istenilen seviyelerde satış yapılamıyordu. Karavan Tatili fikri de bu reklam sloganından sonra hayatımıza girmeye başlamıştı.

Karavan Satışları Patladı!

1922 yılına gelindiğinde Eccles White City’de bir fuara katıldı. Bu fuarda çok iyi bir reklam politikası izleyen Bill, kendini ispatlamayı başardı. Bu fuardan sonra talepler yükseldi ve önü alınamadı. Fabrika da nihayetinde yetersiz kaldı. Bunun üzerine Eccles Karavan Fabrikasına yeni ek binalar ve üretim tesisleri eklenmeye başladı. Yeni üretim tesisleriyle de ortaya yeni karavan modelleri çıkmıştı.

Yorum ve görüşleriniz bizim için oldukça önemli. Hem sitemizin gelişmesi için, hem de içeriklerimizi geliştirmemiz için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İlgi çekici bir başka yazı: Karavan Yalıtımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İlgi çekici bir başka yazı: Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

2 yorumlar

Gencer Karavan Şubat 21, 2021 - 1:21 am

Güzel bir paylaşım. Teşekkür ederiz.

Cevapla
Çekme Karavan Vergisi ve Ehliyeti - KaravanAraBul.com Ağustos 18, 2021 - 9:49 pm

[…] Karavan Yapımı […]

Cevapla

Yorum Bırak