KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Gölcük Tabiat Parkı

tarafından kamilko
3 yorumlar
Gölcük Tabiat Parkı

Merhaba sevgili KaravanAraBul.com okurları. Bugün ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden olan Gölcük Tabiat Parkı incelememizi yapacağız. Bolu’nun güneyinde yer alan bu Tabiat Parkı, merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Doğal olmamasına rağmen oldukça güzel ve iç açıcı bir manzara bizi bekliyor.

Bolu ziyaretlerimizde ilk uğradığımız noktalardan biri olan Gölcük Tabiat Parkı, merkeze yakın olması ve içinde yapılabilecek pek çok aktivitenin olmasıyla oldukça cazip bir kamp alanı. Yürüyerek göl etrafında bir tur atmanızı da yazımızın başında önerelim.

Göl ilk yapıldığında, nilüfer bitkisi ekilmişti. Ekilen bu nilüfer çiçekleri ortama şahane bir ambiyans katmakta. Ayrıca göle yavru balıklar salınarak balık popülasyonunun da oluşması sağlanmış durumda.

Gölcük Milli Parkı girişinde özel araçlarınızı park etmeniz için otopark mevcut. Elbette hafta sonu tabiat parkını ziyaret ettiğinizde, yer bulmak biraz zor olabilir. Otoparka aracınızı bırakıp biraz ilerlediğinizde sizi kafeler ve restoranlar karşılamakta.

Gölcük Milli Parkı
Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı?

Gölcük Tabiat Parkında maalesef çadır kampı yapmak yasak. Milli Park’ta kamp yapmanızın yasak olmasına rağmen farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktivitelerin başını mangal ve piknik çekiyor. Gölcük Tabiat Parkı içinde birbirinden eşsiz manzaraya sahip, piknik alanları mevcut. Mangal yakmaya izin verilen Gölcük Milli Parkı, içinde tuvalet ve mescit de barındırıyor. Eğer hafta sonu planı yapıyorsanız, erken gidip güzel bir masa tutmanız gerekmektedir. Bu sebeple oldukça ilgi gören bu parka girişte geç kalırsanız, manzaradan mahrum kalabilirsiniz.

Piknik aktivitesinin yanı sıra, olta balıkçılığı da yapabileceğiniz yerler mevcut. Göl içerisinde daha çok sazan, kefal, kadife ve Abant alası balıkları mevcut. Ama şunu da söyleyelim! Göl çevresinde ki tabelalarda “Amatör Olta Balıkçılığı Belgesi” olmayanların balık tutması yasaklanmış.

Bir diğer aktivitemiz ise yürüyüş. Göl çevresinde tempolu bir yürüyüşle tam bir tur atmak 20 dakikanızı alacaktır. Bol oksijenli ağaçların arasında, eşsiz ve oldukça güzel manzaralar eşliğinde sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeniz oldukça olağan. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri 2021

2021 yılına ait Gölcük Tabiat Parkı giriş ücreti listesi aşağıda belirttiğimiz gibidir;

  • Yaya giriş ücreti: 8 Türk Lirası,
  • Motosiklet giriş ücreti: 16 Türk Lirası,
  • Otomobil giriş ücreti: 24 Türk Lirası,
  • Minibüs giriş ücreti: 72 Türk Lirası,
  • Otobüs giriş ücreti: 240 Türk Lirası.

Gölcük Tabiat Parkındaki Ev Kime Ait?

Gölcük Milli Parkı ziyaretçilerinin aklına gelen ilk sorulardan biri, Gölcük Milli Parkı içindeki ev kimin? Sizin için araştırdık. Göl kıyısında bulunan ve herkesin hayallerini süsleyen o ev, Orman Bakanlığı mülküdür. Orman Bakanlığı bu evi misafirhane olarak kullanıyor. Ama maalesef bu ev halka açık değil. Göle ise ayrı bir manzara kattığı kesin.

Evet sevgili dostlar. Bugün sizler için incelediğimiz Tabiat Parkı Gölcük Milli Parkı oldu. Peki siz, bu milli parka gittiğinizde ne tür aktiviteler yapıyorsunuz? Yaptığınız aktiviteleri bizimle paylaşmayı unutmayın. Çünkü bu tabiat parkını ziyaret etmek isteyen dostlarımızda fikir sahibi olabilirler. Bu sebeple yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Ege Bölgesi Kamp Alanları

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Şahinler Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? - KaravanAraBul.com Ağustos 12, 2021 - 2:27 pm

[…] Marmara Bölgesi […]

Cevapla
Kamp Yapmanın 10 Faydası - KaravanAraBul.com Ağustos 13, 2021 - 11:08 pm

[…] Karadeniz Bölgesi […]

Cevapla
En Güzel Karavan Filmleri - En Güzel Filmler - KaravanAraBul.com Ağustos 15, 2021 - 4:55 pm

[…] Karadeniz Bölgesi […]

Cevapla

Yorum Bırak