KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

tarafından kamilko
1 yorum
Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Ülkemizde yangınların çoğalması ile birlikte, çoğu kamp severin dikkat etmesi gereken bir konu üzerine yazı yazma gereği hissettik. Kamp Ateşi nasıl yakılır? Kamp ateşi yakarken nelere dikkat etmemiz gerekir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Ülkemizde son dönemde artan yangınların sayısı ve yanan ormanlık alanlar canımızı çok yaktı. Doğanın bu şekilde yok olması, çok sayıda canlının yanarak ölmesi hepimizi derinden etkiledi. Karavancıların ve kampçıların en çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer alan kamp ateşi yakmak ve doğayı korumak. Peki kamp ateşi yakarken nelere dikkat etmemiz gerekli? Nasıl yakarız, nasıl kontrol altında tutarız ve nasıl söndürürüz? Hep birlikte inceleyelim ve bilgilenelim.

Zemin Tercihi

Öncelikle bulunduğumuz bölgenin ateş yakmaya uygun olması gerekmektedir. Bulunduğunuz bölge bir kamp alanıysa ve ateş yakmak için bir alan mevcutsa, o alan tercih edilmelidir. Aynı zamanda ateşi yakmak için yanınızda bir mangal, teneke türü bir ekipman olması hem doğa hem sizin açınızdan bir avantaj olacaktır. Toprak üzerinde ateş yakmak hem toprağa hem de topraktaki canlılara zarar verecektir. Ancak bu ekipmanlara sahip değilseniz, öncelikle ateş yakacağınız yerin tespitini yapmanız gerekir. Bu tespiti yaparken, ağaçlardan ve kolayca alev alabilecek çalılıklardan uzakta bir yer seçmeniz gerekmektedir. Eğer sizden önce yakılmış ve söndürülmüş bir ateş varsa, aynı yerde ateşi yakmayı tercih etmelisiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse, geniş bir daire çizin. Yanınızda balta veya kazma var ise, eğer yoksa kalın bir sopa yardımıyla, dairenin içini hafifçe çukur hale getirin. Bulabilirseniz dairenin içini irili ufaklı taşlarla doldurun. Kurumuş ve devrilmiş ağaçların kuru ve ince dallarını, kuru çalıları toplayın ve zemine yerleştirin. Lütfen hiçbir canlıya zarar vermeyin.

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?
Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Tutuşturma

Kamp ateşi kolayla tutuşturabilmek için, öncelikle kuru dalları ve çalıları piramit şeklinde yerleştirin. Piramit oluştururken çok sıkı olmamasına dikkat edin. Çok sıkı bir piramit hava almayacak ve ateşiniz tutuşmayacaktır. Kuru dal ve çalılar yanmaya başlayınca önce kalın dalları daha sonrasında ise odunları yerleştirin. Ateşin bu aşamada çizdiğiniz dairenin içinde kalmasına dikkat edin. Yanması uygun olan çöpleriniz varsa, bu şekilde imha ederek, çöplerinizden de kurtulabilirsiniz.

Söndürme

Kamp ateşi söndürülmesi gereken ateşlerden biridir. Kendi halinde sönmesi için bırakmak kesinlikle doğru değildir. Ateşi söndürmek için biraz kenara çekilip, üzerine yavaşça su dökmeniz gerekmektedir. Su döktükten sonra, sönüp sönmediğini bir sopa yardımıyla kontrol etmeniz gerekmektedir. Yeterli suyunuz yoksa ateşin üzerine toprak atarak ateşi söndürebilirsiniz. Ateş yaktığınız alanı bulduğunuz gibi temiz bırakmayı ihmal etmemelisiniz. Ateş sonrası oluşan kül ve çöpleri bir poşete koyarak çöpe atmayı lütfen unutmayın.

Evet sevgili dostlar. Ülkemizde gerçekleşen ve hepimizin üzüldüğü bu orman yangınlarını önlemek için üstümüze düşeni fazlasıyla yapmamız gerekmektedir. Bu sebeple kamp sırasında yaktığımız kamp ateşlerini mutlaka kontrol altında tutmalı ve işimiz bittiğinde söndürmemiz gerekmektedir.

 Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İlgi çekici bir başka yazı: Karavan Yalıtımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

1 yorum

Kamp Çantasında Olması Gerekenler - KaravanAraBul.com Ağustos 1, 2021 - 11:42 pm

[…] Karavan Blog […]

Cevapla

Yorum Bırak