KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı?

tarafından kamilko
0 yorum
Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Şehir hayatından sıkılıp, her şeyden uzaklaşıp kamp yapma fikrini edindiniz. Gecenizi doğada, çadırda geçireceksiniz. Peki “Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı?” hiç düşündünüz mü? Sizlerle birlikte bu yazımızda kamp çadırı kurarken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı?

Birçoğumuzun hayalidir, şehir hayatından kopup doğayla iç içe vakit geçirmek. Teknolojiden, kalabalıktan ve elbette stresten birkaç günlüğüne bile olsa uzaklaşmak hepimize iyi geliyor. Peki kamp alanı tercihi yaparken veya kamp alanında kamp çadırı kurarken dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu biliyor muydunuz? Çadırımızı alıp, doğaya bir adım atmak, kamp yapmak için yeterli mi? Elbette yeterli değil. Kamp Çadırımızı nereye kurduğumuz en önemli nokta. Gelelim şimdi Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı konusuna;

Kamp Çadırı Nereye Kurulmalı?
  • Heyelan riski taşıyan veya kaya yuvarlanmalarına maruz kalabileceğiniz tepelerde ya da yamaçlarda kesinlikle çadır kurmamalısınız.
  • Dere kenarında kamp yapmak için çadır kuracaksanız, mevsimsel şartları göz önüne almalısınız. Sel riskini hesaba katmalısınız.
  • Bulunduğunuz bölgede rüzgar hangi yönden esiyor, tespit etmelisiniz. Çadırın ağzını rüzgarın estiği yöne vermemelisiniz.
  • Yağmurlu günlerde ağaçların altına çadır kurmaktan, yıldırım riski olduğu için kaçınmalısınız.
  • Yağmur sonrası ağaç altlarına çadır kurduğunuzda, yağmur sularının çadırın üzerine damlayıp size rahatsızlık verip vermeyeceğine dikkat etmelisiniz.
  • Yaz aylarında kamp yapacaksanız, su kaynaklarına yakın ve gölgelik bir yer bulmalısınız.
  • Geceleri rahat ve güvenli bir uyku uyuyabilmek için, seçtiğiniz zeminin düz olmasına önem vermelisiniz.
  • Çığ riski olabileceğinden kışın dik yamak altlarından uzak durmalısınız. İmkanınız yoksa, yamaçlarda bulunan setlerde çadır kurmaya dikkat etmelisiniz.
  • Grup halinde kamp yapma kararı aldıysanız, çadırları olabildiğince birbirine yakın kurmalısınız. Rüzgarı keserek, daha güvenli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz hususların yanında ek olarak eklemek istediğimiz bir madde daha mevcut. Kış aylarında kamp yaparken, çay / kahve demlemek veya yemek pişirmek için kesinlikle çadırın içinde ateş yakmamalısınız. Çadır içindeki malzemeler ansızın tutuşabilir ya da kamp tüplerinden sızacak olan gaz, ateşle karşılaşırsa patlayabilir.

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Burçların Seyahat Alışkanlıkları

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak