KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından kamilko
3 yorumlar
Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba sevgili KaravanAraBul.com okurları. Bugün yine Kamp ve kampçılık üzerine bir yazı ile karşınızdayız. Bugün ele alacağımız konu Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Kamp yapmak denildiğinde en temel ihtiyaçlarımızdan biri elbette Kamp Çadırı. Peki çadır çeşitleri neler? Seçerken nelere dikkat etmemiz gerekli? Gelin beraber inceleyelim.

Kamp Çadırı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yaz veya kış fark etmez. Kampçılığın özünde, her mevsim, her koşulda doğa ile iç içe olmak ve kamp yapmak vardır. Peki kamp denildiğinde aklımıza ilk neler geliyor? Daha öncesinde Kamp Çantasında Olması Gerekenler yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Peki ya Kamp Çadırı? Çadır seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Doğada vakit geçirirken yuvamız olan çadır bizleri soğuk veya sıcak havalardan korumalı. Böcek gibi canlılarla aramıza mesafe koymamıza olanak sağlıyor. İyi bir çadır ile kamp deneyimimiz elbette daha da keyifli hale geliyor.

Kendinize çadır seçerken, tipine, boyutuna ve şekline karar vermek ise en önemli konular arasında yer alıyor. Bu sebeple çadır seçerken, malzeme kalitesinden tutun, mevsimin uygunluğuna, kaç kişi konaklayacağınıza kadar pek çok unsur önem taşıyor.

Kamp Çadırında Kaç Kişi Kalabilir?

Kamp yapmak fikri aklınızdan geçiyor. Peki nasıl bir çadır seçmeliyim sorusu aklınızda. Çadır seçerken, kaç kişi kalacağınızı, kaç gün konaklayacağınızı ve yanınıza alacağınız eşyaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Seçeceğiniz kamp çadırının, çadırda kalacak kişiler için en az 2,5 – 3 metrekare yaşam alanı sağlaması gerektiği tavsiye edilmektedir. Teknik olarak baktığımızda, 1,5 metre kare bir kişinin rahat bir şekilde uyuyabilmesi için yeterli bir alan. Ancak sağlayacağınız 2,5 – 3 metre kare alanda, yemek yeme, kıyafet değiştirme gibi yaşamsal döngülerin devamı için rahat bir ortam sağlamış olacaksınız.

Elbette kaç kişi kalacağının yanında, hangi mevsimde kamp yapacağınız da önemli. Mevsim koşullarına göre de kamp çadırı tercihi yapmanız gerekmektedir.

Hangi Mevsimde Hangi Kamp Çadırı Tercih Edilmeli?

Çadır seçerken elbette en kaliteli kamp çadırını seçmek istersiniz. Fakat dağcıların kullandığı 5 mevsim çadırı ile ilkbahar aylarında kamp yapmak doğru olmayacaktır. Tıpkı, ucuz ve hafif olsun diye aldığınız 3 mevsim çadırı ile kış aylarında kamp yapmak gibi. 3 Mevsim çadırlar kısa süreli olan hafif yağışlardan bizi korusa bile, kış kampları için uygun değildir.

Kamp çadırları malzeme ve kişi sayısına göre tercih edilmeli demiştik. Fakat çadırların sınıflandırılması mevsim ve hava koşullarına göre yapılmaktadır. Bu sınıflandırma şu şekildedir;

  • 3 Mevsim Çadırları,
  • 4 Mevsim Çadırları,
  • 5 Mevsim Çadırları.

3 Mevsim Çadırları Nedir?

3 Mevsim Kamp Çadırı
3 Mevsim Kamp Çadırı

3 Mevsim çadırları ağırlık olarak en hafif kamp çadırıdır. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında rahat bir kamp deneyimi yaşatırlar. İç ve dış tentesi vardır. Farklı modellerinde tek tente de mevcuttur. Tek tenteli kamp çadırlarında, hava akımı az olacağından dolayı sıcaklığın artmasına sebep olur. Bu sebeple, konforsuz bir gece geçirmeniz muhtemeldir. Bu çadırlar ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşecek yağmurlardan sizi rahatlıkla koruyabilir.

4 Mevsim Çadırları Nedir?

4 Mevsim Kamp Çadırı
4 Mevsim Kamp Çadırı

4 Mevsim Kamp Çadırları, üç mevsim kamp çadırlarının bir üst modelidir. Daha gelişmişlerdir. Bu sebeple, sert hava koşullarında tercih edilebilir. Bu çadırlar daha sağlam ve su geçirmez kumaşlardan yapılır. Sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı da 4 Mevsim Çadırlarının özellikleri arasındadır.

5 Mevsim Çadırları Nedir?

5 Mevsim Kamp Çadırı
5 Mevsim Kamp Çadırı

5 Mevsim çadırları her türlü hava koşuluna karşı dayanıklıdır. Zorlu mevsim şartlarında size korunaklı bir kamp deneyimi sağlar. En sert rüzgarlara, şiddetli kar ve yağmurlarda dahil rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir çadır türüdür. Daha sert poller, daha kalın taban kumaşı ve çadır kumaşı ile oldukça güvenlidir. Fakat tüm bu özellikler yük olarak onları daha da ağır bir hale getirir.

Evet sevgili dostlar. Sizin için kamp çadırları konusunu ele aldık. Peki siz kamp yaparken hangi çadır türünü tercih ediyorsunuz? Çadır seçerken hangi konulara dikkat ediyorsunuz. Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Burçların Seyahat Alışkanlıkları

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Tiny House Firmaları

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Kerim Ağustos 6, 2021 - 10:54 pm

Kamp çadırı hakkında geniş kapsamlı bir kamp blogu olmuş. Tesekkurler

Cevapla
Kampta Yapılacak Yemekler - Basit Kamp Yemekleri - KaravanAraBul.com Ağustos 8, 2021 - 7:24 pm

[…] Karavan Ekipmanları […]

Cevapla
Karavanda Yaşam - Olumsuz Yönleriyle Karavan - KaravanAraBul.com Ağustos 8, 2021 - 8:25 pm

[…] Karavan Ekipmanları […]

Cevapla

Yorum Bırak