KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kamp Yapmanın 10 Faydası

tarafından kamilko
0 yorum
Kamp Yapmanın 10 Faydası

Merhaba KaravanAraBul okurları. Bugün sizler için Kamp Yapmanın 10 Faydası yazısını derledik. Bakalım kampçılık ve kamp yapmak bize ne gibi faydalar sağlıyor. Hazırsak, başlayalım!

Kamp Yapmanın 10 Faydası

  1. Temiz Hava ve Güneş
  2. Düşük maliyetli
  3. Egzersiz yapmak
  4. Çıkarın ve Rahatlayın
  5. Eğlenceli Zorluklar
  6. İyi yemek
  7. Sosyal bağlar
  8. Doğa ile Bağlantı Kurmak
  9. İyileştirilmiş Ruh Hali
  10. İyi uykular

Her bir maddeye aşağıda ayrıntılı olarak bakalım.

Temiz Hava ve Güneş

Kentsel bir ortamda yaşıyorsanız, temiz havanın tadının nasıl olduğunu gerçekten unutabilirsiniz. Aynısı ağaçların ve bitkilerin aroması, bir kamp ateşinin odunsu dumanı ve pişen yemeklerin esintiyle esen kokuları için de geçerlidir. Aynı şekilde, içeride çok fazla zaman geçirirseniz, cildinizdeki güneşin sıcaklığını özlersiniz, bir doz serbest D vitamini dozundan bahsetmeye bile gerek yok. Duygular, daha basit, daha rahatlatıcı zamanların çağrıştırıcı bir hatırlatıcısıdır ve canlandırıcı olabilir. .

Düşük Maliyet

Tatil harcamaları söz konusu olduğunda, kamp, ​​ölçeğin uygun fiyatlı ucunda olma eğilimindedir. Elbette, bir çadır, gazlı ocak, açık hava tencere gibi bazı temel ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. Ayrıca genellikle emrinizde bir araca sahip olmanız ve biraz gaz için ödeme yapmanız gerekir. Bunun haricindeki masraflar minimumdur. Toplamda bir haftalık kamp tatiline, bir otelde sadece birkaç gecelik konaklamaya kıyasla daha az harcarsınız.

Egzersiz

Egzersiz yapmak bazı insanlar için günlük yaşamlarında bir angarya gibi görünebilir, ancak kamp yapmanın güzel yanlarından biri, farkında bile olmadan çoğu zaman çok fazla fiziksel enerji harcayabilmenizdir. Yürüyüş, bisiklete binme, kano yapma, çevrenizi keşfetme veya sadece ateş için odun toplamak gibi günlük kamp görevlerini yerine getirme, kaslarınızı çalıştıracak ve kalbinizi pompalayacaksınız.

Çıkarın ve Rahatlayın

Kamp, cihazlarımızı internetten ayırmak ve modern dünyada yaptığımız e-postaları, metinleri, güncellemeleri ve yorumları göz ardı etmek için harika bir bahane sunuyor. Doğanın güzelliğinin, açık havanın coşkusunun ve başkalarıyla birlikte olmanın keyfini çıkarmak hem rahatlatıcı hem de ilgi çekici olabilir. Ayrıca müzik veya podcast dinlemek yerine vahşi seslerin tadını çıkarmak için harika bir fırsat. Bir veya iki gün sonra ne kadar rahat hissetmeye başladığınız şaşırtıcı.

Eğlenceli Zorluklar

Problem çözmek benim için kamp deneyiminin eğlenceli bir parçası. Çadır kurmak, açık ateşte belirli bir yemek yapmak veya sayısız diğer dış mekan görevleri, öğrenecek çok şey var. Tüm mod eksilerinizden uzakta, genellikle bir şeyler yapmanın yaratıcı yeni yollarını bulmanız gerekir. Kamp tatilleri, yeni şeyler denemek ve yeni beceriler öğrenmek için fırsatlar sağlar.

İyi Yemek

Kamp yapmak, önceden paketlenmiş, işlenmiş, dondurulmuş ve mikrodalgada pişirilmiş tüm yiyeceklerinizi atmak ve bunun yerine bazı taze yiyecekler ve dışarıda pişirilmiş doyurucu yemekler tercih etmek için mükemmel bir fırsat sunar. Avlanırsanız veya balık tutarsanız, kendi protein kaynağınıza bile erişebilirsiniz.

Sosyal Bağlanma

Tek başına kamp yapmak kesinlikle eğlenceli ve ödüllendirici olabilir. Ancak bunu arkadaşlarınızla veya ailenizle yapmak insanları bir araya getirmek için eşsiz bir fırsat sağlar. İster bir çadır kuruyor olun, ister yürüyüşe çıkın,ister kamp ateşi inşa edin, diğer zorlukları çözmek için birlikte çalışın, şarkılar çalıp şarkı söyleyin ya da gece gökyüzünün altında birbirinizle sohbet edin, sosyal bağlar birlikte zaman geçirerek güçlendirilir.

Doğa ile Bağlantı Kurmak

İnsanlar olarak, yakın çevremize uyum sağlama eğilimindeyiz. Bu durum modern dünyanın ne kadar yapay ve stresli olabileceğini unutmamızı kolaylaştırıyor. Özellikle de kentsel bir ortamda yaşıyorsak. Kamp yapmak bizi ilkel köklerimize geri döndürür ve bize daha önceki insanların binlerce yıldır yaşadıkları yolu hatırlatır. Kendinizi doğal dünyaya kaptırmanın ve dağları, kıyı şeritlerini, ormanları ve akarsuları keşfetmenin yanı sıra geceleri Ay’ı ve yıldızları görebilmenin derin ve sağlıklı bir yanı var.

İyileştirilmiş Ruh Hali

Kamp yapmak bizi mutlu eden sağlıklı şeyleri mümkün kılar. Güneş ışığına daha fazla maruz kalma, daha fazla oksijen ve daha fazla fiziksel egzersiz. Bilim adamlarına göre bu, vücudumuzun daha fazla serotonin üretmesine yardımcı olabilir. Güneş ışığı melatonin üretimine yardımcı olur. Kamp yapmak aynı zamanda normal rutinlerimizden ve günlük hayatımızdaki stres nedenlerinden kaçmamızı sağlar. 

İyi Uykular

Temiz hava, artan fiziksel egzersiz ya da normal hayatın stres ve gerginliklerinden uzaklaşmak size daha iyi bir uyku için zemin oluşturur. Üniversite araştırmalarına göre kamp yapmak vücut saatinizi daha doğal bir günlük ritim döngüsüne sıfırlayabilir.

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Gölcük Tabiat Parkı

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak