KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kampta Rahat Uyumanın Yolları

tarafından kamilko
1 yorum
Kampta Rahat Uyumanın Yolları

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için Kampta Rahat Uyumanın Yolları adlı konuyu ele alıyoruz. Uyumak denildiğinde elbette ilk olarak aklınıza karavanda veya evinizde rahat yatağınızda uyuma hayali canlanıyordur. Bu sefer uyku eylemini sabit tuttuk ve mekanı sizler için değiştirdik. Gelin şimdi Kampta Rahat Uyumanın Yolları nelerdir inceleyelim.

Neden Kampta Uyumak?

Öncelikle neden kampta yani ormanda veya kamp alanında uyumak sorusunun cevabını vermemiz gerekir. Kampta uyumak sadece kamp severlere özgün bir durum olarak nitelendirilmemeli. Çünkü kamp alanlarında yani ormanlarda bulunan atmosfer ve enerji bizleri sakinleştirir ve mental olarak bizleri iyileştirir. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ormanda yapılan yürüyüşlerin beyindeki stres ve kaygı ile alakalı bölgeleri uyardığı kanıtlanmıştır. Bu uyarı ile birlikte, kişinin de sakinleştiği gözlemlenmiştir.

Bununla beraber doğa, kendimizi büyük bir bütünün parçası olarak benimsememiz açısından da oldukça kıymetlidir. Bu sebeple rahat uyumanın yolları konusu hemen hemen herkesi ilgilendirmektedir.

Kampta Rahat Uyumanın Yolları

Neden ormanda uyumak bir diğer deyişle neden kampta uyumak sorusunun yanıtını verdik. Peki ormanda uyumak bizler için bu kadar olumlu sonuçlara vesile oluyorsa, nasıl rahat uyuyabiliriz? Gelin bu sorunun cevaplarını arayalım.

  • Egzersiz yapmak
  • Uyku malzemelerini iyi seçmek
  • Böcekler için önem almak
  • Yiyecekleri iyi saklamak
  • Temiz bir çadır
  • Doğru kamp alanı
  • Korkuya kapılmamak
Kampta Rahat Uyumanın Yolları

Kampta Egzersiz Yapmak

Şehirde veya doğada olmak spor yapmaya engel değil. Egzersiz yapmanın hem gündelik hayatımızda hem de uykumuza katkısı büyük. Hele ki mekan doğada olunca egzersiz yapmak çok daha keyifli bir hale geliyor. Ormanda yürüyüş yapmak, yüzmek, yoga yapmak oldukça sağlıklı olmakla beraber bedenimizi de yoracaktır. Bu sebeple kampta rahat uyumanın yolları denildiğinde ilk akla gelen fiziksel aktivitelerdir.

Uyku Malzemelerini İyi Seçmek

Elbette evdeki rahat yatağınızı kampa götürmeniz mümkün değildir. Fakat bu demek değildir ki kampta rahat uyunmaz. Kamp ortamına uyumlu bir uyku alanı yaratmak oldukça kolay ve mümkün. Hemen bir örnek verelim. Kendi evinizde, yayları dışarı çıkmış bir yatakta uyumayı tercih eder misiniz? Cevabınızın hayır olduğunu varsayıyorum. O zaman kampta da ince, yırtık bir uyku tulumunda uyumayı tercih etmemeniz gerekmektedir. Burada en önemli husus, kamp ortamına ve koşullarına en uygun uyku tulumunu seçmektir.

Kampta kaç gün kalacağınızı hesaplayarak bir uyku tulumu seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kampta gittiğinizde hava koşullarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kimi uyku tulumları karın üzerinde bile uyuma imkanı tanırken, kimileri de yaz aylarında sizleri sıcaktan uyutmayacaktır.

Böcekler İçin Önlem Almak

Rahat uyumak için değil uyuyabilmek için böceklere karşı önlem almanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler uyku keyfini çekilmez bir hale getirecektir. Bu gibi durumların yaşanmaması için ilk kontrol edilmesi gereken kamp çadırıdır. Herhangi bir delik, yırtık mevcut ise bu böcekler için kapı görevi görecektir. Gittiğiniz kamp alanına ve mevsime göre de böceklerin yoğunluğu ve türü değişecektir. Her ihtimale karşı yanınızda tül, cibinlik gibi kumaşlar taşıyabilirsiniz. Bu kumaş ile hem sabah güneşinden, hem de böceklerden korunmanızı sağlayabilirsiniz.

Hazır yeri gelmişken ufak bir tüyo verelim. Uyumadan önce kamp alanında ve çadırınızın çevresinde Türk Kahvesi yakmak arı ve böcekleri ortamdan uzaklaştıracaktır. Aynı durum Adaçayı için de geçerlidir. Elbette böceklerden korunmak için kimyasal solüsyonlar mevcut. Fakat bunun yerine hem doğayı hem sağlımızı etkilememek için, doğal uçucu yağlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yiyecekleri İyi Saklamak

Kampta rahat uymanın yolları arasında böceklere önlem almak var demiştik. Peki böceklerin bulunduğumuz yere gelmemesi için ne yapmamız gerekiyor? Açıkta kalan yiyecek ve içecekler böcekler için ziyafet niteliği taşımaktadır. Bu kadarla da yetinmiyorlar. Ormanın asıl sahipleri olan böcekler ve çeşitli hayvanlar açıkta bıraktığınız gıdalar için gece sizi ziyaret edebilmektedir. Rahat bir uyku uyumak için açıkta hiçbir şey bırakmamanız gerekmektedir.

Yatmadan önce yiyecek ve içecekleri açıkta bırakmamak gerekiyor. Sırt çantamızı da çadırımızın için almayı ihmal etmemek gerekir. Ek olarak önlem almak istiyorsak, yiyecek kokan kıyafetlerle uyumak da doğru bir tercih olmayacaktır.

Temiz Bir Çadır

Havalandırma olmazsa olmazımız. Ormandaki evimiz olan çadırın temizliği bu sebeple oldukça önemli bir konu. Doğru havalandırılmayan bir çadırın için çok fazla nem oluşur. Bu durumda da eşyalarınız ıslanır. Özellikle yaz aylarında sık sık çadırınızı havalandırmanız gerekmektedir. Bu şekilde kalite bir uyku deneyimi yaşamanız mümkün olacaktır.

Kampta Rahat Uyumanın Yolları ve Kamp Yeri

Uyku tulumu seçimi kadar, doğru bir kamp yeri tercih etmekte oldukça önemli. Çadırınızı kuracağınız yerin havası, zemini gibi pek çok kritere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple taşlı bir zemin yerine toprak bir zemin tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Eğer imkanınız varsa, zemin ile çadır arasına muşamba sermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Eğer kalabalık ve sesli ortamlarda uyumakta zorlanıyorsanız, kalabalık kamp yerleri sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Bununla beraber tuvalet ve duş alanlarının bulunduğu bir kamp alanı tercih etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Kampta Rahat Uyumanın Yolları konusunu işlediğimize göre bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

1 yorum

Ailecek Gidilebilecek Kamp Alanları Listesi - KaravanAraBul.com Mart 9, 2022 - 10:00 pm

[…] Karavan Blog […]

Cevapla

Yorum Bırak