KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

tarafından kamilko
3 yorumlar
Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Merhaba sevgili Karavan dostları. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte nerede kamp yapalım sorusu artık aklımızda yer edinmeye başladı. Hal böyle olunca bizde ekip olarak oturduk ve bu sene nerelerde ücretsiz kamp alanları var bunu siz değerli takipçilerimizle paylaşalım dedik. Bu sebeple, Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza başlayalım.

Kapadokya Neresidir?

Kapadokya bölgesi sadece Nevşehir’e ait değildir. Aynı zamanda Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine kadar dağılmış bir bölgenin halk dilinde oturmuş genelleşmiş bir ismidir. Yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nda oluşan volkanik patlamalar, rüzgar ve yağmur gibi doğal etkilerle şekillenmiş bir doğa harikasıdır. Zaman içerisinde insanların kendi elleriyle oyup işlediği ve şekil verdikleri Peri Bacaları da Kapadokya bölgesindedir. Peri Bacaları da yerli turistler ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kapadokya Ne Demek?

Kapadokya ne demek? sorusuna verecek olursak biraz tarihi incelememiz gerekli diye düşünüyoruz. Paleolitik döneme kadar tarihi geçmişi olan bu bölge, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Aslında bir dönem burada hüküm sürmüş ve burada yaşamış olan Kapadokya Krallığı Katpatuka, bugün bilinen Kapadokya isminin atası diyebiliriz. Katpakuta, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelmektedir.

Kapadokya Nasıl Oluştu?

Jeolojik dönemlerde Erciyes Dağı, Hasan Dağıt ve Güllü Dağı gibi aktif volkanların yaşadığı volkanik patlamalar sonucu püskürttüğü lav ve küller yumuşak tabakalar oluşturdu. Volkanik patlamalar yaşandıkça, yumuşak tüf tabakası zaman içinde değişime uğradı. Milyonlarca sene içinde yağmur, akarsular ve rüzgarın etkisiyle aşınmaya uğradı ve şekil almaya başladılar. Kapadokya’da ısı değişimleri de önemli bir etkendi ve Kapadokya oluşmaya başladı.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Sevgili dostlar, Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza başlamadan önce, KaravanAraBul.com ailesi olarak biz Kapadokya ziyaretlerimizde genelde kamp yapmayı tercih ediyoruz. Ücretsiz kamp alanları dışında elbette ücretli kamp alanları da mevcut. Ücretli kamp alanları, tesis ortamı yaşamak ve imkanlarından faydalanmak için tercih edilebilir.

Önemli bir detay verelim; Kapadokya ücretsiz kamp alanları doğal sit alanı sayılmaktadır. Bu nedenle bu bölgelerde kamp yaparken ateş yakmayınız ve çevreyi kirletmeyiniz. Jandarma, ateş yaktığınızı veya çevreyi kirlettiğinizi görürse ceza yazacaktır.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları Listesi

  • Kızılçukur Vadisi – Red Valley
  • Aşk (Bağlıdere) Vadisi
  • Güvercinlik Vadisi
  • Paşabağ Vadisi
  • Devrent Vadisi
  • Zemi Vadisi
  • Kılıçlar Vadisi
  • Güllü Dere Vadisi

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Kızılçukur Vadisi’nin asıl adı Kızıl Vadidir. Göreme’de kamp yapılabilecek ücretsiz kamp alanlarından birisidir. Yabancı turistler bu bölgeyi Red Valley olarak bilmektedir. Kapadokya’da gün batımını izlemek isteyenler için harika bir bölgedir. Kızıl Vadi ücretsiz kamp alanı olarak oldukça popüler bir alandır. Kızıl Vadi, Çavuşin ile Ortahisar’ın ortasında yer alır ve 1.5 kilometre uzunluğuna sahiptir.

Güvercinlik Vadisi Kamp Alanı

Güvercinlik Vadisi ismi, insanların Peri Bacaları’nı oyarak kuşlar için yuva yaptığı yerlerden gelmektedir. Kapadokya’da birçok faaliyetin yapıldığı yer olan bu vadi, bisiklet, ATV turları, at biniciliği, koşu ve yoga gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Aşk Vadisi Kamp Alanı

Aşk vadisinde yürüyüş yapmak için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Burada hem güneşin doğuşunu, hem de balonların hepsini izleyebileceksiniz. Aşk Vadisinde çadır kurabilecek en güzel alanlar ise tepelerde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak uzunluğu 5 km’dir.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları Haritası

Evet sevgili Karavancı dostlar. Kapadokya Ücretsiz Kamp alanları haritası ile direkt olarak yol tarifi alabilmenizi sağladık. Bununla birlikte, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi lütfen unutmayın.

Listede belirttiğimiz diğer kamp alanları için yazılarımız kaldığı yerden devam edecektir. Bu yazılarımız ile, Karavan kampı veya çadır kampı yapmak isteyenler için eşsiz kamp alanlarını sizlerle paylaşacağız. Siz takipçilerimiz, Karavan ile ilgili bloglar ve karavan gezilecek yerler önerilerinizi de lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

KaravanAraBul.com mobil uygulamamız üzerinden de kamp alanları ve çadır kamp alanları listemize ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamamız ve sosyal medya hesaplarımızın linklerini aşağıda vereceğiz.

Bir yazımızın da sonuna geldik. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Karavan Tatili İçin 9 Karavan Kamp Alanı

Bu yazımız da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Türkiye Kamp Alanları Haritası

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Gölcük Tabiat Parkı Nasıl Gidilir? Kamp Yapılır mı? - KaravanAraBul.com Ağustos 11, 2021 - 10:44 pm

[…] İç Anadolu Bölgesi […]

Cevapla
Ballıkayalar Tabiat Parkı - KaravanAraBul.com Ağustos 13, 2021 - 11:14 pm

[…] İç Anadolu Bölgesi […]

Cevapla
Köylü Dayı 50 Haziran 21, 2022 - 10:32 pm

Slm gardes yazinizda kopatokya Nevsehire aitir bunu bilmenizi isterim

Cevapla

Yorum Bırak