KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından kamilko
5 yorumlar
Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba sevgili karavan severler. Bu yazımızda sizler için yeni karavan alacaklara veya yeni karavan yaptıracaklara nelere dikkat etmeniz konusunda fikirler vermeye çalışacağız.

Karavan nedir, karavan çeşitleri nedir, karavan alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda cevaplamayı amaçlıyoruz. Lafı daha fazla uzatmadan Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza başlayalım.

Karavan yapımı üzerine sitemizde çok daha detaylı yazılar elbette yayınlayacağız. Bizzat karavan alıp kullanan, karavan imalatçıları, yıllarını karavan hayatı üzerine adamış pek çok kişi ile de röportajlar yapacağız. Fakat bugün sizlere ilk etapta dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Bu konu üzerinde ilerleyen zamanlarda çok daha detaylı yazılar yazacağız.

Özellikle Türkiye’de günümüzde Karavanlar özel sipariş üzerine yapıldığı için birçok detay hem üretici kısmını hem de satın alan kişiyi ilgilendirmektedir. Karavan yapan firmalar ile irtibata geçmeden önce sizin de dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken pek çok detay var.

Karavan Nedir? Karavan Nasıl Kullanılır?

Karavan tarihine baktığımızda kesin olmamakla birlikte 1800’lü yılların başlarında ilk olarak sirk çalışanlarının seyahatlerinde kullanmaya başlandığını söyleyebiliriz. İlk başlarda bugün çekme karavan olarak adlandırdığımız modeller kullanılırken otomotiv sektöründeki gelişmeler ile bugün motokaravan ve pek çok karavan türü ortaya çıkmıştır.

Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan alırken ilk olarak kendinizi değerlendirmeniz gerekmektedir. Elbette karavan ile seyahat ve karavan yaşamı çok renkli olsa bile herkes için pek uygun olduğu söylenemez. Gerçekten karavan alıp yola koyulurum düşüncesi kulağa kolay gelse bile iş detaylandıkça göründüğü kadar kolay olmadığı ortaya çıkıyor. Bu sebeple karavan almaya karar verdiğinizde, karavan almadan önce karavan kiralayan firmalardan karavan kiralama işine girişerek kısa bir seyahat yapmanızı ve hem güzel yönlerini hem karavan zorluklarını bizzat yaşamanızı öneriyoruz.

Peki karavan satın almak veya karavan yaptırmak konusunda fikriniz kesin. Peki şimdi nelere dikkat etmem gerekiyor? İlk olarak kendinize sormanız gereken soru çekme karavan mı almalıyım yoksa motokaravan mı almalıyım sorusu olmalı. Şimdi gelin bu iki karavan türlerini inceleyelim.

Motokaravan alırken dikkat edilmesi gerekenler

Motokaravanlar için en büyük avantaj ek bir araca ihtiyaç duymamanızdır. Fakat çekme karavanlar gibi motokaravanlarda da çekiş gücü yüksek olan bir araç tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer dikkat etmeniz gereken ise ağırlık ve ağırlık dengesidir. Ağırlık ve ağırlık dengesini oluşturan etmenler ise karavanın konaklama kısmında bulunan araç gereçlerin, mobilyaların hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kendim de bir motokaravan kullanıcısı olarak gerek konaklama şartları, gerek geniş yaşam alanı sağlaması gibi avantajlar ilk etapta motokaravanı cazip hale getiren fırsatlar olarak karşımıza çıkıyor.

Çekme Karavan alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çekme karavanlar için ek bir motorlu taşıta ihtiyaç duyacağınızı ve motorlu taşıtınızın karavanı çekme gücüne sahip olması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Aksi halde özellikle yokuşlar size işkence gibi gelecektir.

Motokaravanlar içinde önemli olan ama özellikle çekme karavanlarda gördüğümüz bir diğer sıkıntı ise daha fazla sarsıntı yaşama problemi. Bu sebeple karavanınızın içindeki eşyaları mutlaka sabitlemelisiniz. Alacağınız veya yaptıracağınız karavanda da mutlaka sabitlemeye uygun eşyalar tercih etmeniz gerekmektedir.

Çekme karavanlarda bir diğer husus ise saatte maksimum 80 km/saat hızda gidebilecek olmanız. Bu sebeple uzun yolculuklar planlıyorsanız çekme karavanınız ile bu yolculuklar artık çok daha uzun bir hal alacaktır. Ama şunu da söylemeden geçmek istemiyorum ki motokaravanlar için proje çizdirmeniz ve TSE onayı almanız gerekirken, çekme karavanlarda 750 KG altına kadar ruhsata işletmeden çeki demirinize takarak seyahat edebilme imkanınız bulunmaktadır.

 

Sevgili karavan severler, bu yazımızda günümüzde en çok tercih edilen iki karavan modeli olan motokaravanlar ve çekme karavanları birbiriyle kıyasladık. Bir diğer yazımızda ise, tüm karavanlar için geçerli olan genel kuralları ve genel olarak Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bir yazımızı sizlerle paylaşacağız.

 

Karavan ile ilgili paylaşımlarda bulunduğumuz sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın. Peki siz hangi karavan türünü beğeniyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Çeşitleri ve Modelleri!

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

5 yorumlar

Mami Aralık 15, 2020 - 3:51 pm

çok güzel detaylara girmişsin eline sağlık

Cevapla
George Wilson Aralık 15, 2020 - 11:15 pm

Very nice website

Cevapla
kamilko Aralık 16, 2020 - 12:05 am

Thank you

Cevapla
En İyi Karavan Firmaları Hangisi? - KaravanAraBul.com Ağustos 15, 2021 - 6:01 pm

[…] Karavan Yapımı […]

Cevapla
Çekme Karavan Vergisi ve Ehliyeti - KaravanAraBul.com Ağustos 18, 2021 - 9:50 pm

[…] Karavan Yapımı […]

Cevapla

Yorum Bırak