KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Almak İsteyenlerin Yaptığı 7 Hata

tarafından kamilko
3 yorumlar
karavan almak

Merhaba sevgili karavan severler. Karavan almak ve karavanla seyahat etmek bir çoğumuzun hayali. Pek çok kişinin karavan almak ve karavanla seyahat etmek hayalini kurduğunu biliyoruz. Peki karavan alırken hangi hatalardan uzak durmalısınız?

Daha önceki yazılarımızın biri karavan alırken dikkat etmeniz gerekenlerdi. Sizlerden gelen tepkiler çok oldu ve sitemizin en çok okunan yazılarından biri haline geldi. O yazımızda karavan almak ile ilgili daha düz ve teknik bilgiler vermiştik. Fakat bir çok yeni karavancıların yaptığı veya yapabileceği hatalardan sizlere bahsetmemiştik. Şimdi gelin karavan alırken yapmamanız gereken hatalardan bahsedelim.

1. Paranızın yettiği en büyük karavan almak zorunda değilsiniz

Beş Tekerlekli Karavan Modelleri

Karavan seyahatlerini göz önüne alacak olursak, karavanın içinde oldukça fazla vakit geçireceksiniz. Bu sebeple karavanda rahat olmayı istemek en doğal hakkınız. Çok küçük bir karavan seçmek, konfor alanınızı daraltacaktır. Ama bu demek değildir ki, olabilecek en büyük karavanı alayım. Karavan almak gibi bir düşünceniz varsa, karavanı kullanacağınız yerleri de göz önünde bulundurmalısınız. Daha küçük bir karavanın hem sürülmesi hem de park edilmesi çok daha kolaydır. Bu nedenle karavanınızın boyutunu seçerken tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bazı milli park  ve otoyollarda uzunluk kısıtlamaları mevcut.

2. Eğer ilk kez karavan alıyorsanız sıfır yerine ikinci el bir karavana yönelebilirsiniz

Mini Karavan Modelleri

Günümüzde pek çok kişi karavan fiyatları pahalılığından dolayı ikinci el karavan almak zorunda kalıyor. Sıfır karavanlar elbette ki daha temiz gibi gelebilir. Aslında işin aslı tam olarak öyle değil. Kullanılmış yani 2. el karavan aldığınızda karavanın ilk sahibinin birkaç yolculuğa çıktığını ve bu yolculukta karşılaştığı teknik problemleri hallettiğini söyleyebiliriz. Yani karavanın ilk sahibi aslında karavanın tüm eksiklerini gidermiş desek yalan olmaz. Bu sebeple ikinci el karavanlar ilk karavanlarınızda çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

3. Taşıma kapasitesini ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Camper Van Modelleri

Yeni karavancıların bir çoğu karavanım ne kadar büyükse içine o kadar eşya koyabilirim düşüncesine sahip. Baştan söyleyelim ki bu düşünce tamamen yanlış. Karavanlar tasarlanırken farklı özelliklere sahip olarak piyasaya çıkıyorlar. Her birinin yük taşıma kapasiteleri var ve bu yük taşıma kapasitesi birbirinden farklı. Kapasitesinin fazlasını karavanınıza yüklerseniz karavanınıza zarar vereceği gibi trafik cezası yemenize de sebep olabilir. Bu sebeple karavanım büyük olsun her şeyi içine koyayım düşüncesinden vazgeçmelisiniz.

4. Çekme karavan almak gibi bir düşünceniz varsa, çekeceğiniz aracın gücü buna yetiyor mu?

Klasik Çekme Karavan Modelleri

Çekme karavan almak yeni karavancıların yaptığı en popüler davranış. Çekme karavanı alıp, aracına bağlayıp direkt yolculuğa başlıyoruz. Çekme karavan almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar var tabii ki. Bu hususların en başında karavanınızı çekeceğiniz kişisel aracınızın gücü bu karavanı çekebilecek güçte mi? Aracınızın çekme kapasitesinden çok daha fazla ağırlıkta bir çekme karavan bağlarsanız elbette sıkıntılar yaşayacaksınız. Bu sebeple aracınızın çekiş gücünün yeterli olması gerektiğini unutmayın.

5. Aracınızda çok fazla modifikasyon yapmamalısınız

Gözyaşı Römorkları

Karavanlarımızı daha estetik hale getirmek için pek çok modifikasyon yapıyoruz. Peki bunlar ne kadar güvenli hiç düşündünüz mü? Yüksek tavan, farklı yolcu ve sürücü koltukları, mobilyalarda değişiklik gibi pek çok değiştirmeye gidiyoruz. Bunlar kimi zaman çokta güvenilir olmuyor. Çünkü çoğu orijinal araç üreticisi karavanı tasarlarken, estetikle birlikte güvenliği de sağlamak için tasarımlar yapıyor. Orijinal tavanı keserek yeni yüksek bir tavan eklemek, yolcuları çevreleyen ve koruyan metal destek kirişlerinin ortadan kalkmasına sebep olabilir. Bu da bir kaza anında karavanınızın kağıt gibi ikiye katlanmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir şey olsun istemeyiz değil mi?

6. İhtiyaçlarınız doğrultusunda iç tasarım seçmelisiniz

Katlanabilir Karavan Modelleri

Karavan kiralamak veya karavan almak, hiç fark etmez. Karavanı hangi amaçla ve kaç kişi kullanacaksınız bunu iyi düşünmeniz gerekmekte. Örneğin çocuklu bir aile iseniz çocuklarınız için ayrı bir alana ihtiyacınız var demektir. Yada seyahate çıkarken yanınızda büyük eşyalar mı taşıyacaksınız? İşte tüm bu detayları düşünüp, karavanınızı ona göre seçmeniz gerekiyor.

7. İlk kez karavan alacaksanız tüm paranızı burada harcamamalısınız

American Airstream Karavan Modelleri

Paramı nereye harcayacağımı sana mı soracağım diyenleriniz illa ki olacaktır. Tabii ki sormak zorunda değilsiniz.  Fakat bir karavan almak veya kiralamak ile işler bitmiyor. Bir karavanda nelere ihtiyacınız olduğunu anlamak uzun bir zaman alıyor. İlk kez bir karavan sahibi olacaksanız ve tüm paranızı bir karavanı almak için harcıyorsanız, seyahatler sonrası ortaya çıkacak ihtiyaçlarınızı gidermeniz ve sağlamanız için ekstra bir paraya ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bu nedenle ilk kez karavan alacaksanız daha sonra takas edebileceğiniz veya rahatça satabileceğiniz bir karavan modeli tercih etmeniz gerekmekte.

 

Evet sevgili dostlar. Karavan alacakların genellikle yaptığı 7 hatayı sizler için derledik. Sizde gördüğünüz veya yaşadığınız tecrübeleri yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Çeşitleri ve Modelleri!

 

 

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Cengoo Aralık 13, 2020 - 3:16 am

Bu konuya yeni yeni merak salanlar için gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler :))

Cevapla
kamilko Aralık 13, 2020 - 3:17 am

Beğenmenize çok sevindik. Biz teşekkür ederiz.

Cevapla

Yorum Bırak