KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Çeşitleri Nelerdir?

tarafından kamilko
4 yorumlar
Karavan Çeşitleri

Merhaba sevgili karavan severler, bugün sizler için karavan çeşitleri nelerdir, karavan çeşitlerini inceleyeceğiz. Pandemi döneminden sonra artık karavanlar hayatımıza tamamen girdi diyebiliriz. Artık otel konaklamaları yerine karavan tatili daha çok gündemde. Bu sebeple karavan çeşitlerini bilmek ve ihtiyaca göre karavan kiralama veya karavan satın alma konusunda bilgilenmemiz gerekmekte.

Yazımıza başlamadan önce, sizden de karavan ile ilgili kendi tecrübelerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda yazmanızı istiyoruz. Gerek diğer karavan severlere ışık tutması açısından, gerek içeriğimizi geliştirmemiz açısından yorumlarınız çok kıymetli.

İlk bakışta karavan çeşitleri ve karavan modellerine bakacaksak bizleri şöyle bir model tablosu karşılıyor.

Karavan Çeşitleri

Karavan çeşitlerine genel olarak baktığımızda model ve çeşitler şu şekilde birbirinden ayrılıyor:

 • Çekme Karavan Modelleri
  • Klasik Çekme Karavan Modelleri
  • Küçük Gözyaşı Römorkları
  • The Stylish T@B Modelleri
  • Tavanı Yükselen Karavan Modelleri
  • Mini Karavan Modelleri
  • Katlanan Karavan Modelleri
  • Amerikan Airstream Modelleri
  • Beş Tekerlekli Karavan Modelleri
  • Ticari Çekme Karavan Modelleri
 • Motokaravan Modelleri
 • Camper Van Modelleri

Çekme Karavan Modelleri

Evet, yazımızın en başında sizlere çekme karavan modelleri üzerine deneyimlerimizi paylaşacağız. Çekme karavanlar hem ülkemizde hem de dünyada yaygın olarak kullanılan karavan modelleri arasında yerini alıyor. Elbette bu kadar çok kullanılmasının bir sebebi var. Kısaca Çekme Karavan Avantajları nelerdir diye sorarsak bizleri 3-4 maddelik bir liste karşılayacaktır.

Çekme karavan, karavan severler tarafından çok tercih ediliyor. Tercih edilme sebepleri arasında:

 • Motokaravan ve Camper Van modellerine göre çok daha ekonomik fiyatlılar.
 • Daha rahat ve özgür bir manevra kabiliyeti sağlıyor.

Eğer bir çekme karavan sahibiyseniz ve karavan kamp alanı ziyaretinde bulunacaksanız, bahsettiğimiz rahatlık ve özgür manevra kabiliyetini çok daha rahat anlayacaksınız. Çekme karavanınızı kamp alanına bıraktıktan sonra, çekmek için kullandığınız vasıtanızla çok daha rahat bir şekilde gezip tozabileceksiniz.

1.Klasik Çekme Karavan Modelleri

Klasik Çekme Karavan Modelleri

Klasik çekme karavan çeşitlerinin çoğu tek aks üzerine kurulu 3 ile 6,5 metre uzunluğundadırlar. Tasarım ve iç dizaynına bağlık olarak iki kişiden altı kişiye kadar konaklama imkanı sağlamaktadır. Genellikle klozet, lavabo içeren bir tuvaletin yanında evye, ocak ve tezgahtan oluşan bir mutfak bulunur.

2.Gözyaşı Römorkları Karavan Modelleri

Gözyaşı Römorkları

Bu şirin görünümlü karavan çeşitleri, daha küçük araçlarla çekmeye oldukça elverişlidir. Normal otomobiller, spor arabalar hatta ATV Motorlar tarafından bile zorlanmadan kolayca çekilebilirler. İç kısmına bakacak olursak, iki kişinin konforlu bir şekilde konaklamasına imkan veren bir tasarıma sahiptir. Unutmadan söyleyelim ki Gözyaşı Römorklarında tuvalet bulunmuyor. Arka bagaj kapağının altında ise bizleri minik ama bir o kadar da kullanışlı bir mutfak karşılıyor. Mutfağa içeriden erişim yok, sadece dışarıdan erişiliyor. Mutfak, ufak bir buzdolabı, lavabo ve 2 raflık dolaptan oluşmakta. Bu karavan modellerinin en büyük avantajı, ayrı bir ruhsata ihtiyaç duymamaları. Çünkü kiloları 750 KG’ın altında.

3. The Stylish T@B Karavan Modelleri

The Stylish T@B Karavan Modelleri

Bu karavan modelimiz ise klasik çekme karavanlar ile gözyaşı römorkları arasında kalmış, hangisine doğru yönelsem diye düşünen bir karavan modeli olarak karşımıza çıkıyor. Gözyaşı römorklarından boyut olarak daha geniş bir yapıya sahip. İçinde ise klasik karavanlarda olan her şey var. Tuvalet, duş, daha sonra katlayarak oturma grubu olarak kullanabileceğiniz bir yatak. Mutfak ise yine karavanın bagaj kapağının altında ve maalesef yine sadece dışarıdan açılıyor. Gözyaşı römorklarına göre ise daha fazla penceresi ve daha geniş bir yaşam alanı mevcut.

4. Tavanı Yükselen Karavan Modelleri

Tavanı Yükselen Karavan Modelleri

Eskiye nazaran artık popülerliğini yitiren bu karavan çeşitleri,  size ayakta durduğunuzda kafanızın tavana değmemesi ve daha geniş bir yaşam alanı sunmak için yükselebilen bir tavana sahiptirler. Tavan kapandığında normal ebatlara göre daha küçük olduklarından yakıttan da tasarruf sağlarlar. Karavanın tavanının yükselmesi, ısı ve ses izolasyonlarında sorunlara yol açabildiğini de söylemeden geçmeyelim.

5. Mini Karavan Çeşitleri

Mini Karavan Modelleri

Mini karavanlar diğer karavanlara göre çok daha ucuzdur. Tek parçadan oluşan plastik gözde üzerine pencereler açılarak, hem ufak, hem hafif hem de uzun ömürlü bir tasarım ile ortaya çıkarlar. İçine kendi kullanım amacınıza göre, mutfak, tuvalet veya yatak odası olarak tasarlatabilirsiniz. Tamamen sizin kullanım amacınıza bağlı olarak şekillendirebilirsiniz.

6. Katlanabilir Karavan Modelleri

Katlanabilir Karavan Modelleri

Seri üretimi olmayan bu karavan modellerini sadece sipariş üzerine yaptırmanız mümkün. Her seferinde yeniden açık kurmanız gerektiği için ise biraz uğraştırıcı oluyorlar. Ama hem hafif oluşları, hemde küçük oluşları sebebiyle hem yakıttan tasarruf ettiriyor, hem de çekişte kolaylık sağlıyorlar. Unutmadan söyleyelim, eğer katlanabilir karavan ile seyahat edecekseniz, seyir halinde karavanınızı kapalı tutmanız gerekmekte.

7. Amerikan Airstream Karavan Modelleri

American Airstream Karavan Modelleri

Amerikan filmlerinde gördüğümüz ve bir çoğumuzun, ah şöyle bir karavanım olsa da, binip şehir şehir dolaşsam hayalini kurduğumuz karavanlar işte bu karavanlar. Ülkemizde maalesef şuan üretimleri yok. Belki özel sipariş ve uzun uğraşlar sonucu yaptırabilirsiniz. Dış cephelerinin metal oluşu sebebiyle çok tarz görünüyorlar değil mi?

8. Beş Tekerlekli Çekme Karavan Modelleri

Beş Tekerlekli Karavan Modelleri

Normal bir motokaravan yüksekliğinden çok daha yüksek ve ebatlı olan bu karavan türlerini normal bir otomobil ile çekmek pek mümkün değil. Mutlaka bir kamyonet veya SUV araçla çekilmesi gerekebilir. Geniş yaşam alanı imkanı sağlayan bu karavanlar isteğe göre tasarlanabiliyor. Bizzat gördüğüm bu karavan türünde, 2 yatak odası ve ebeveyn banyosu bile yapan vardı. Tabii o işin fantezisi. Bu karavan türlerinde, açılıp kapanır bölmeler de yapılabiliyor.

9. Ticari Amaçlı Çekme Karavan Çeşitleri

Ticari Amaçlı Çekme Karavanlar

Ülkemizde sahillerde kimi zaman köfteci, kimi zaman büfe, kimi zaman ise ürün tanıtım stantları olarak karşımıza çıkan bu karavan türleri ise kullanım amacına göre şekillendiriliyor.

Motokaravan Modelleri

Motokaravan Modelleri

Bir ev konforuna erişebilen motokaravanlar günümüzde oldukça revaçta. Kulis karavanları, tuvalet karavanları, dizi-film sektöründe kullanılan karavanlar da motokaravanlardan tercih ediliyor. İçerisinde klima, televizyon, mikrodalga fırın, kahve makinesi, çamaşır makinesi aklınıza ne gelirse yerleştirebileceğiniz bir seyyar ev düşünün. İşte tüm bu ihtiyaçlarınızın yanında konfor da arıyorsanız, motokaravan tercih edebilirsiniz.

Camper Van Karavan Çeşitleri

Camper Van Modelleri

Ah o Vosvos T1 serisi. Camper tarzı karavanların atası ve göze en hoş geleni. Maalesef artık üretilmiyorlar. Yeni nesil camper karavanlar daha çok küçük minibüslere benziyorlar. Ayrıca motokaravanlara göre boyutları çok daha küçük olduğu için şehir içi kullanımda çok daha kolaylık sağlıyorlar. Fakat küçük olmaları konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Yeni nesil camper karavanlar bir yat konforuna erişebiliyorlar.

Yorumlarınız bizim için kıymetli. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

4 yorumlar

Eren Aralık 15, 2020 - 3:45 pm

Çok güzel

Cevapla
Ferid Aralık 15, 2020 - 3:59 pm

Çok güzel

Cevapla

Yorum Bırak