KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Yalıtım Malzemeleri ve Karavan İzolasyonu

tarafından kamilko
3 yorumlar
Karavan Yalıtım Malzemeleri

Merhaba Karavan dostları. Bugün hepimiz için çok önemli bir konudan bahsedeceğiz. Karavan Yalıtımı karavan yapımında en çok dikkat edilmesi gereken ve en temel konulardan biri. Hepimizin doğru yapmak isteyeceği bu temel adım hakkında bildiklerimizi ve önerilerimizi sizlere sunacağız. Bu yazımızın sonunda karavan yalıtım malzemeleri ve karavan izolasyonu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Karavan yalıtımı veya karavan izolasyonu gerekli mi değil mi tartışması herkes tarafından tartışılan bir konu. Bize kalırsa karavan yalıtımı özellikle kış aylarında olmazsa olmazlar arasında. Aracınızı yaptırdıktan sonra pek çok değişiklik yapabilmenize rağmen, yalıtım yaptırmak çok mümkün değil.

Karavan yalıtım malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur olduğunu düşünüyoruz. Peki nedir bu unsurlar? Gelin birlikte inceleyelim.

Karavan Yalıtım Malzemesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan Yalıtım malzemeleri seçerken hepimizin öncelikleri olması gerekli. Karavanlarımız bizim için değerli. İçinde uzun dönemler yaşayacak veya kısa dönemler tatil yapacak olsak bile, rahatlıktan ve konfordan ödün vermememiz gerekli. Karavan İzolasyon malzemeleri veya karavan yalıtım malzemeleri seçerken dikkat etmemiz gerekenler aşağıdaki gibidir.

Sağlık

Hem karavan yapımı sırasında, hem de yolcuklarınız süresince solumak istemeyeceğiniz bir hava ile yola devam etmek istemezsiniz. Bu sebeple yalıtım malzemesi seçerken kullandığınız malzemenin sağlığınıza uygun olduğundan emin olun.

Verimlilik

Karavan izolasyon malzemeleri seçerken, karavan kullanım sıklığınızı, hangi mevsimlerde kullanacağınızı, hangi iklimlerde gezeceğinize karar vermeniz gerekli. Soğuk bölgeler mi yoksa sıcak bölgeler mi seyahat rotanızı oluşturacak? Buna karar vermeniz önemli çünkü gereksiz malzeme seçmemeniz gerekli. Bu durum size ekstra bir maliyetten kurtarır.

Ses Yalıtımı

Karavana çevireceğimiz araç bir kamyonet, yani bir metalden yapılmış olduğunu unutmayın. Bu sebeple sadece ısı konusunda değil, ses konusunda da yalıtıma ihtiyacınız olacaktır. Hem dışardan içeriye, hem içerden dışarıya ses çıkmaması için ses yalıtımı da dikkat etmeniz gereken konulardan biri.

Ağırlık

Karavan mevzuatı gereği yüklü olarak 3500 kg yüklü ağırlık sınırımız var. Karavan Yalıtım malzemesi olarak çok üzerinde durmamıza gerek olmasa bile, malzeme seçerken buna da dikkat etmemizde fayda var. Bu sebeple, karavanınızın mevzuata aykırı olmasını istemezsiniz.

Karavan Yalıtım Malzemeleri

Kendi bilgilerimiz çerçevesinde ve araştırmalarımız sonucunda, karavan izolasyon malzemeleri listemizi paylaşma kararı aldık. İlerleyen zamanlarda her malzeme ile ilgili daha detaylı ve geniş kapsamlı bilgiler vermek için araştırmalarımıza devam edeceğiz. Sizlerde yorumlarda eksiklerimizi veya eklemek istediklerinizi bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Karavan Yalıtımı için ayıracağınız bütçe diğer masraf kalemleri arasında çok büyük bir yer tutmayacak. Bu sebeple, ihtiyacınız dahilinde en doğru malzemeyi seçmeye özen göstermeyi unutmayın.

  • Bizofol
  • İzogreen Keçe
  • Cam Yünü / İzocam
  • Nem Bariyeri
  • Elastomerik Kauçuk Köpüğü
  • Taş Yünü
  • Strafor ve Poliüretan Köpük
  • Polyester Elyaf Keçe / İzobozz

Elastomerik Kauçuk

Ekip olarak kendi karavanlarımızda aktif olarak kullandığımız yalıtım malzemesi Elastomerik Kauçuk. Günümüzde de birçok karavan imalat firmaları yalıtım malzemesi olarak elastomerik kauçuk kullanmakta. Kullanma sebepleri arasında en önemli hususlar oldukça yumuşak bir yapıya sahip olması ve tabii ki hafif olması.

Çeşitli kalınlık ölçülerine sahip, yapışkanlı, yapışkansız gibi çeşitleri bulunan bu malzeme izolasyon için oldukça ideal. Elastomerik kauçuk temin eden firmalar hakkında araştırma yaparken Ünalben İzolasyon firmasına denk geldik.

Ünalben İzolasyon firması, İzmir’de bulunmakta. Kurduğumuz iletişim sonucunda bize, aktif fiyat listelerini de paylaştılar. Fiyat listesi için buraya tıklayabilirsiniz. Ünalben İzolasyon ile direkt iletişim kurmak için ise, Instagram hesaplarına göz atabilirsiniz. KaravanAraBul.com aracılığıyla geldiğinizde de fiyat konusunda yardımcı olacaklardır.

Karavan Yalıtım Malzemesi Sonuç Değerlendirmesi

Yalıtım konusu hala başlı başına bir tartışma konusu. Karavanınıza hangi yalıtım malzemesi yaptıracağınıza iyi karar vermelisiniz. Bize soracak olursanız, en kötü yalıtım, hiç olmayan yalıtımdan iyidir. Yalıtım yaptırırken, aracınızı hangi mevsimlerde aktif olarak kullanacağınızı hesaba katın.

Bu yüzden hangi izolasyon malzemesi tercihiniz olursa olsun, mutlaka eleştiri almaya devam edeceksiniz. Neden yaptırdın? Gerek var mıydı? Bu malzeme kullanılır mı? gibi sorulara hazır olun. Ama aldırmayın. Yine diyoruz en kötü yalıtım, hiç olmayan yalıtımdan iyidir.

Yorum ve görüşleriniz bizim için oldukça önemli. Hem sitemizin gelişmesi için, hem de içeriklerimizi geliştirmemiz için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Tatili İçin 9 Karavan Kamp Alanı

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Türkiye Kamp Alanları Haritası

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

3 yorumlar

Karavan Terimleri Nelerdir? Az Bilinen Bilgiler - KaravanAraBul.com Temmuz 31, 2021 - 2:31 pm

[…] Karavan Ekipmanları […]

Cevapla
Burçların Seyahat Alışkanlıkları - KaravanAraBul.com Ağustos 1, 2021 - 2:13 pm

[…] Karavan Ekipmanları […]

Cevapla
Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? Kolay Kamp Ateşi Yakımı - KaravanAraBul.com Ağustos 1, 2021 - 2:38 pm

[…] Karavan Ekipmanları […]

Cevapla

Yorum Bırak