KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tarafından kamilko
0 yorum
Karavan Kiralama

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Karavan satın almak veya karavan kiralama isteği günden güne artan bir hayal haline geldi. Pek çok dostumuz, ilk karavanını almadan önce, karavan deneyimi yaşamak için karavan kiralama yoluna başvuruyor. Aslında bu çok mantıklı bir hareket. Çünkü kiralanan karavan ile seyahat edip, karavanda yaşamın kendilerine uygun olup olmayacağını deneyimleyebiliyor.

Ülkemizde her geçen gün büyüyen karavan sektörü ile birlikte, satın alma zorunluluğu da ortadan kalkmış oluyor. Artık pek çok Karavan Firması, karavan kiralama konusunda da müşterilerine yardımcı oluyor. Karavan kiralamak isteyen dostlarımız için hazırladığımız bu rehber ile, karavan kiralama sırasında ve kiraladıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere açıklayacağız. Hayallerimizin eziyete dönüşmemesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor, gelin beraber bakalım.

Karavan Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şimdi gelelim, kiralama konusunda dikkat etmemiz gerekenlere. Karavan tatili kulağa epey hoş gelse de bazı dikkat etmemiz gereken noktalar mevcut. Eğer bunları göz ardı edersek, karavan ile tatil yapma fikri bir daha aklımıza almayacağımız bir hayale dönüşebilir. Bu sebeple, ucuz tatil planı dahilinde karavan kiralıyorsanız, aracın kilometre başına yaktığı yakıtı iyi hesaplamanız gerekli. Ehliyetinizin aracı kullanmaya uygun olup olmadığına, tuvalet tipine, enerji ihtiyaçlarının karşılandığına dikkat etmeniz gerekiyor. Gelin tüm bu hususları madde madde inceleyelim.

Ehliyet Tipi Karavan Sürmek İçin Uygun mu?

Karavan Ehliyeti
Karavan Ehliyeti

Yönetmelik gereği karavanları B sınıfı ehliyet sahibi kişiler kullanabiliyor. Fakat burada da bir şart söz konusu. Kiraladığınız karavanının 3500 kilogram altında olması gerekiyor. Eğer karavan 3500 kilogram üstü ise C sınıfı bir ehliyetle aracı sürmenize izin veriliyor. Karavan kiralayan firmalar da kendi şartlarını belirlemekte. Kimi karavan kiralama işi yapan firmalar, en az 3 yıllık ehliyet istemekte. Kimileri ise yaş şartı koymakta. Bu sebeple firma ile bu kriterleri detaylı bir şekilde konuşmanız gerekiyor.

Bir diğer önemli husus yakıt. Karavan tatili hepimizin aklında ucuz tatil olanağı olarak kalmıştır. Fakat kiraladığınız aracın yakıt türü ve kilometre başına yaktığı yakıt burada önemli bir noktadır. Yakıt hesabını iyi yaparak, sonradan sürpriz ile karşılaşmamız gerekiyor. Bu sebeple karavan kiralarken, firmadan bu bilgileri de istemeyi unutmayın.

Karavan Yatak Kapasitesi Yeterli mi?

Standart karavan tasarımlarında yatak kapasitesi 2 kişilik olarak yapılmaktadır. Bu sebeple karavan kiralamadan önce firmaya yatak kapasitesini mutlaka sormanız gerekmektedir. Hatta karavanı gidip incelediğinizde, size söylenen ile karavanda bulunan yatak kapasitesini karşılaştırmanız gerekiyor. Çünkü kimi firmalar, 4-6 kişi için konaklamanın mümkün olduğunu söylese bile, yataklara baktığınızda, rahat ve konforlu bir şekilde o kadar kişinin yatamayacağını görüyoruz. Kimse tatilde dip dibe uyumak istemez. 2 kişilik karavan kiralama işlemi yaptıysanız fakat kişi sayınız daha fazla ise, alternatif konaklama yollarına girebilirsiniz. Bu alternatif konaklama yolları şunlardır;

  • Çadırda kalmak,
  • Hamakta uyumak.

Elektrik Ne Olacak?

Karavanın en önemli konularından biri elektrik. Günümüzde yapılan karavanların pek çoğu artık güneş enerjisine sahip. Bu sayede kendi enerjisini kendisi üretebiliyor. Fakat piyasada hala güneş paneli olmayan karavanlar mevcut. Karavan kiralamadan önce, aracın güneş paneli olup olmadığını sormanız gerekiyor. Güneş panelleri ile, enerji sorununu bir nebze çözmüş olacaksınız.

Karavan Mutfağı

Karavanınızı kiraladınız. Şimdi sırada karavanda güzel yemekler yapmakta. Peki kiraladığınız karavanın mutfağı buna elverişli mi? Karavan kiralama sırasında, mutfakta buzdolabı, ocak ve temel mutfak eşyalarının olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Bunların bulunması, size ekstra kolaylık sağlayacaktır. Bir diğer konu ise, karavan mutfağında bulunan ocağın, hangi yakıt türü ile çalıştığıdır. Elektrikli ocak ise bu size enerji konusunda sıkıntı çıkarabilir. Bizim önerdiğimiz, gazlı ocağa sahip bir karavan kiralamanız. Elektrik konusuna yukarda değinmiştik. Bu sebeple, elektrik kullanım ihtiyacını mutfakta harcamak istemeyeceğinizi düşünüyoruz.

Karavanda Tuvalet ve Banyo İhtiyacı

Karavanı kiraladık. Uzun süreli bir seyahat rotası oluşturduk. Peki bu tatil boyunca tuvalet ve duş ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız? Karavan kamp alanlarında duş ve tuvalet imkanı bulunmaktadır. Fakat kimi karavanlarda da tuvalet ve duş bulunuyor. Eğer kiraladığınız karavanda duş ve tuvalet imkanı yoksa bu büyük bir sorun değil. Portatif duş ve tuvalet ile, bu ihtiyacınızı da kolaylıkla giderebilirsiniz. Eğer bir karavan park alanında konaklama yapacaksanız, bu sorunu düşünmenize zaten gerek kalmıyor.

Karavan Kiralama ve Karavan Park Alanları

Karavan Park Alanları
Karavan Park Alanları

Pek çok kişi karavan kiralarken, nasıl bir rota izleyeceği konusunda tedirgin olabiliyor. Karavanı aldıktan sonra, karavan park alanlarını incelemenizi öneriyoruz. Seyahat rotanızı bu şekilde şekillendirebilirsiniz. Gideceğiniz karavan park alanlarının imkanlarını da incelemeniz önemli bir husus. Tuvalet, duş, elektrik, atık su boşaltım yeri, temiz su imkanı gibi imkanları size sağlayan kamp alanlarını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sizin için hazırladığımız Türkiye Kamp Alanları Haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak