KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Muayene Sürelerine Düzenleme

tarafından kamilko
0 yorum
Karavan Muayene

Merhaba sevgili KaravanArabul.com ailesi! Ülkemizde günden güne karavan ve karavancılığa olan ilgi artarken, bir karavan sever dostumuzun yaptığı başvuru sonrası karavan muayene sürelerinde bir düzenlemeye gidildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), karavan sınıfındaki araçların muayene geçerlilik sürelerini kapsayan yasanın yeniden düzenlenmesi ile ilgili tavsiye kararı verdi.

Çekme karavan sahibi bir dostumuz, normal şartlarda iki yılda bir yaptırması gereken araç muayenesi işlemini, her yıl yaptırmak zorunda kaldığını belirterek, KDK’ye başvuruda bulundu. Karavan muayene işlemleriyle ilgili mağduriyet yaşayan vatandaş, bir çoğumuz için sorun haline gelen bu durum ile ilgili hepimizin sesi oldu diyebiliriz.

Yapılan bu başvuruyu inceleyen KDK, 759 kilogram ve altındaki karavanların tescil edilmesinin gerekli olmadığını ve karavan muayene işlemine gerek duyulmadığını belirtti. Ancak 750 kilogram üzerindeki karavanları römork olarak değerlendirerek her yıl muayeneye çağırıldığını tespit etti.

Ayrıca, farklı ruhsata sahip olmasına karşın karavanın “kamyonetlerle çekilebilir” gerekçesiyle her yıl muayeneye çağrıldığını da belirten KDK, bunun doğrulukla uygun düşmediğini belirtti.

KDK, bu konuyla ilgili sınırları açıkça belirlenmiş bir düzenleme olmadığı kanısına vararak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına karavan cinsi araçların muayene geçerlilik sürelerinin belirlenmesi için açık düzenleme yapılması için tavsiye kararı verdi.

Bakanlıktan yapılan cevap açıklamasında ise, karavan cinsi araçların muayene geçerlilik sürelerinin tavsiye kararına uygun olarak yapılacak olan ilk düzenlemede dikkate alınacağını bildirdi.

Peki sizce karavan muayenesi ile ilgili düzenleme, sorunlarımıza çözüm bulacak mı? Sizin karavan ile ilgili yaşadığınız sorunlar neler? Karavan yapımı ve karavan blog yazılarımız ile KaravanAraBul.com hayatınızın bir parçası olmaya devam edecek. Sizden tek isteğimiz, yazılarımızı diğer karavancı dostlarımızla paylaşmanız ve yorum bırakmanız. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

KaravanAraBul.com web sayfamızda görmek istediğiniz içerikleri bizimle paylaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek birbirinden güzel karavan videoları ve karavan fotoğraflarını görebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızın linki aşağıdaki gibi;

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İlgi çekici bir başka yazı: Karavan Yalıtımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İlgi çekici bir başka yazı: Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak