KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Park Projesi Hakkında Tüm Detaylar

tarafından kamilko
1 yorum
Karavan Park Projesi

Merhaba sevgili karavan severler. Bugün sizler için karavan park projesini inceledik. Bu yazımızda karavan park projesi nedir, hangi illerde olacak gibi soruların cevaplarını siz değerli okurlarımıza ulaştırmaya çalışacağız. Lafı fazla uzatmadan projenin detaylarına bakalım.

Yeni normalden sonra ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada karavan tatili oldukça revaçta. Hal böyle olunca hem turizm için hem de ülkemizin eşsiz coğrafyasının dünyaya tanıtılması için karavan kamp alanları ve karavan park projesi gibi projeler öne çıkıyor.

Karavan Park Projesi

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı yaptığı açıklamada, ” Kültür  ve Turizm Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen başarılı tanıtım kampanyaları sayesinde özellikle son yıllarda ülkemiz önemli bir turizm atağı gerçekleştirmiştir. MÜSİAD olarak Türkiye’nin Turizm potansiyelini ortaya çıkartmak ve farklı milletlerden gelen turistlerin ilgisini çekebilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda, dünyada yükselen trendle önemli turizm fırsatlarından biri olarak öne çıkan karavan turizmini ülkemizde yaygınlaştırmak ve karavan tatili tercih eden yabancı turistlerin rotasına Türkiye’yi de eklemelerini sağlamak amacıyla böyle bir proje geliştirdik” dedi.

Karavan Park Projesi

Karavan Park Projesi ile 6 Milyon Yabancı Turist Hedefleniyor

Karavan Park projesi sayesinde günlük ortalama 200 dolar harcayan 6 milyon turistin ülkemizde konaklaması hedeflenmekte. Bu bakımdan projenin, ülkemizin en büyük gelir kaynaklarından biri olan ve son dönemde durma noktasına gelen turizm sektörünü yeniden canlandırmak içinde büyük önemi olduğunu söyleyebiliriz. İlk etapta Karavan Park alanı olarak seçilen yer  ise Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Hıdırnebi Yaylası.

Proje Neleri Kapsayacak?

Bu proje kapsamında, Türkiye genelinde belirlenecek 90 noktaya karavancılar için park alanı kurulacak. Proje kapsamında, Karavan Kamp Alanları her karavan için 80-100 metre kare park alanı, temiz su, atık su boşaltım yerleri, elektrik, çeşitli sosyal eklentiler ve gerekli güvenlik önlemlerinin kurulacağı kamp alanları kurulacak.

Proje Hangi İllerde Olacak?

Karavan Park projesi ilk etapta belirlenen illerde olacak. Daha sonra Karavan Park rotasına dahil olmak isteyen iller, çalışmalarını detaylandırarak MÜSİAD ve Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunacaklar. Başvuruların incelenmesinden sonra uygun görülen iller projeye dahil edilecek ve karavan park rotasına eklenecekler. İşte projenin başlayacağı iller:

 1. Adıyaman
 2. Ağrı
 3. Aksaray
 4. Antalya
 5. Artvin
 6. Aydın
 7. Balıkesir
 8. Bolu
 9. Burdur
 10. Bursa
 11. Çanakkale
 12. Denizli
 13. Diyarbakır
 14. Düzce
 15. Edirne
 16. Elazığ
 17. Erzurum
 18. Eskişehir
 19. Gaziantep
 20. Isparta
 21. İzmir
 22. Kahramanmaraş
 23. Kars
 24. Kastamonu
 25. Kayseri
 26. Konya
 27. Kilis
 28. Mardin
 29. Mersin
 30. Muğla
 31. Nevşehir
 32. Ordu
 33. Sakarya
 34. Sinop
 35. Sivas
 36. Şanlıurfa
 37. Van
 38. Trabzon

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Karavan Tatili İçin 9 Karavan Kamp Alanı

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak