KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavan Terimleri Nelerdir?

tarafından kamilko
0 yorum
Karavan Terimleri

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için Karavan Terimleri nelerdir? Karavan Terimleri ne anlama gelir? yazımızı derledik. Bu kelimeler hakkında bilgilerimizi aktarmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Karavan terimleri arasında bu yazımızda yer vermediğimiz fakat sizlerin bilgi sahibi olduğu kelimeler mevcutsa lütfen yorumlarda bizimle ve diğer Karavan sevgisine sahip dostlarımızla paylaşmayı unutmayın. Her yorumunuz hem bizim için, hem okurlarımız için altın niteliğindedir.

Karavan Terimleri

Karavan almak veya bir karavan sahibi olmak kulağa çok hoş geliyor. Peki karavanları ne kadar tanıyoruz? Aramızda pek çok kişinin daha önce duyduğu bu karavan terimleri, az bir kesim olsa bile bilinmeyen ve merak edilen kelimeler arasında yerini alıyor. İşte karavan almak ya da karavan kiralama işlemini yapmadan önce karavanlar hakkında bilmeniz gerek bazı terimler.

Motokaravan Nedir?

Yol almak ve seyahat etmek için ekstra bir araca ihtiyaç duymayan, kasa ile aracın aynı şasi üzerinde olduğu karavan tipleridir. İç düzeni uzun süreli kamp yapmaya uygun olan, kendinden motorlu kamp taşıtı olarak da adlandırılabilir.

Campervan Nedir?

Campervan, bir motokaravan türüdür. Minibüs, panelvan gibi araçların, herhangi bir kasa işlemi yapılmadan içinin yeniden dekore edilerek ortaya çıkarılan bir motokaravan türüdür. Bu gibi araçlara karavancılar arasında Campervan adı verilmektedir.

Çekme Karavan Nedir?

Bir aracın arkasına bağlanılarak çekilen römork şeklinde olan karavanlara çekme karavan adı verilir. Bu tür karavanlar, karavanın çekilebilmesi için uygun motor gücüne sahip bir araç gereksinimi duyar. Ülkemizde çekme karavan türü oldukça yaygın bir karavan türüdür.

Alkoven Nedir?

Motokaravan için geçerli olan bir terimdir. Sürücü mahallinin üst kısmında yer alan kabine verilen ada Alkoven verilir. Alkoven kısmında bir ya da iki kişilik konaklama imkanı sağlayan yatak bulunur. Bu kısmın bulunduğu karavanlara Alkovenli karavan adı verilmektedir.

Yaşam Aküsü Nedir?

Karavan seyir halinde değilken yani konaklama yaparken tüm elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan akülere yaşam aküsü adı verilmektedir. Karavan içinde bulunan buzdolabı, klima, televizyon gibi elektronik aletler yaşam aküsüne bağlanır. Kamp alanları içinde konaklarken, gereken enerjiyi karavan buradan sağlar.

Atelaj Nedir?

Araba ve çekme / römork karavan bağlantısı sağlanırken meydana gelen araç tipine atelaj adı verilmektedir.

Webosto Nedir?

Karavanlar da ev gibi ısınmaya ihtiyaç duymaktadır. Soğuk kış günlerinde kamp ve konaklama yaparken araç içini ısıtmak için kullanılan araçlara webosto adı verilir. Az miktarda mazot ile çalışan ve üfleme ile aracı ısıtan araçlardır.

Diğer Karavan Terimleri

Listemizde belirttiğimiz terimler daha çok Karavancılığa yeni merak salmış dostlarımız için. İleri seviyede bilinmesi gerekenler terimler listemize eklememizi istediğiniz kelimeler varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İlgi çekici bir başka yazı: Karavan Yalıtımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak