KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Karavanda Tuvalet Seçimi

tarafından kamilko
0 yorum
Karavanda Tuvalet Seçimi

Merhaba sevgili KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için Karavan Yapımı konularından biri olan Karavanda Tuvalet Seçimi konusunu ele alacağız. Karavan Tuvalet sistemleri aslında Karavan yapımı sırasında en çok önem vermemiz ve ihmal etmememiz gereken konulardan biri. Bu sebeple tuvalet seçimi yaparken dikkatli ve özenli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmış olalım.

Karavanda Tuvalet Seçimi

Karavanda tuvalet seçimi yaparken seçenekleri incelediğimizde karşımıza 4 tip tuvalet çıkmaktadır. Kullanım tiplerine göre ayrılan bu tuvalet seçeneklerini gelin beraber inceleyelim. İlk olarak tuvalet seçeneklerimize bir göz atalım;

  • Marin Tuvalet (Yat tipi tuvalet)
  • Kompost Tuvalet
  • Sabit Kasetli Tuvalet
  • Portatif Kasetli Tuvalet

Peki bu tuvalet tipleri neyi ifade ediyor? Karavanda Tuvalet seçerken neye dikkat etmeliyim? Gibi soruları soruyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere tüm bu tuvalet tiplerini açıklayacağız. Hadi başlayalım.

Kompost Tuvalet Nedir?

Kompost tuvalet ne demek açıklamadan önce, kompost ne demektir onu biraz açıklayalım. Organik olan hiçbir atığın, çöp niteliği olmadığı anlayışını benimsemeye kompost denir. Bir başka tabirle, organik atıkların geri dönüşümü ile yeniden kullanılmasına imkan sağlayan teknolojiye kompost adı verilir. Doğada tüm canlılar elbette yeniden toprağa ve doğaya karışacaktır. Daha sonrasında yeniden canlı oluşumuna ve insanların faydalanması için bitkilere veya toprağa zenginlik katacaktır. İşte bu harika süreci, insan eliyle hızlandırılması olayına kompost denilmektedir.

Kompost tuvaletler, karavan ya da kırsal alanda yaşıyorsanız, diğer tüm karavan tuvaleti seçenekleri arasında en ön sıraya almanız gereken tuvalet tipidir. Hem doğanın, hem de bizim sağlığımız için en verimli karavan tuvalet sistemidir.

Yat Tipi Tuvalet Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, deniz araçlarında kullanılan tuvalet tiplerine Yat Tipi tuvalet adı verilmektedir. Eğer bu tuvaleti karavanda kullanmak istersek, önce çalışma prensibini anlamamız gerekmektedir. Yat Tipi Tuvalet çalışma prensibi şu şekildedir;

Kapalı bir kabine sabit olacak bir şekilde monte edilir. Atıklar mekanik veya elektrikli bir sistem sayesinde karavana sonradan monte edilen atık su deposuna gönderilir. Pis su tankı sabit olduğundan dolayı, karavandan uzak bir noktaya boşaltımı mümkün değildir. Bu sebeple atık su deposunda biriken atıklar, zaman içinde çoğalacağı için karavana ek yük demektir. Bununla birlikte bu atıkların doğaya bırakılması da doğaya zarar verecektir.

Sabit Kasetli Tuvalet Nedir?

Karavanın kapalı tuvalet kabinine monte edilmesiyle oluşan tuvalet tiplerine Sabit Kasetli Tuvalet adı verilir. Bu tür tuvaletlerde, atık kısmı tuvaletin altında bulunan kasette toplanmaktadır. Bu kasette biriken atıkların, parçalanması ve kokmaması için kimyasal kullanılır. Bu kimyasallara Karavan Tuvaleti Kimyasalı adı verilir. Bu sayede kasetin büyüklüğüne bağlı olarak, uzun süreli boşaltma işlemi yapılmayabilir. Bu süre zarfında da koku oluşumu önlenir. Boşaltım durumu da karavanın yanında açılacak bir kapaktan, sürgünün çekilerek boşaltılması ile yapılabilir.

Evet sevgili dostlar, Karavanda Tuvalet Seçimi yazımızı burada sonlandırıyoruz. Peki siz karavanda hangi tip tuvaleti kullanmayı tercih ediyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Bir başka yazımızda buluşana dek, hoşça kalın.

Bu yazılarımızda dikkatinizi çekebilir;

Karavan Kaskosu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Karavan Tentesi Modelleri

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak