KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Kışlık Kamp Malzemeleri Listesi

tarafından kamilko
1 yorum
Kışlık Kamp Malzemeleri

Merhaba KaravanAraBul.com okurları. Yaklaşan kış ayları için ekipçe oturduk ve sizler için Kışlık Kamp Malzemeleri listesi hazırladık. Daha önce yapmış olduğumuz Yazlık Kamp Malzemeleri listesi ile birlikte hem yaz aylarında hem de kış aylarında kamp yapmak isteyen dostlarımız için rehberimizi tamamlamış oluyoruz. Lafı fazla dolandırmadan listemize başlayalım.

Kışlık Kamp Malzemeleri Listesi

Kışlık kamp malzemelerinde aranan temel özellik, soğuk ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olmasıdır. Genel olarak vücut ısısını korumak ve sabit tutmak gibi özelliklere sahiptirler. Kışlık kamp malzemeleri listesini hazırlarken dikkat ettiğimiz noktalar ise şu şekilde;

  • Barınma ihtiyaçları
  • Isınma ihtiyaçları
  • Yemek ihtiyaçları

Yaptığımız araştırmalar ve takipçilerimize sorduğumuz sorular neticesinde büyük bir yanlışı düzeltmek istiyoruz. Pek çok okurumuz, pahalı ve kaliteli olan bir kamp çadırının, bizleri soğuktan koruyacağını düşünmektedir. Bu yanlış algıyı düzeltmemiz gerekiyor. Kamp çadırı bizleri soğuktan koruyan temel unsurlardan biri değildir. Kışın kamp yaparken soğuktan korunmak için, termal kıyafetler, kışlık uyku tulumu ve nefes alabilen bir yapıya sahip kışlık botlar tercih edilmelidir. Kamp çadırlarının ana görevi, rüzgarı kesmek ve yağıştan korunmaktır.

Kışlık Kamp Çadırı Seçimi

Kışlık Kamp Çadırı
Kışlık Kamp Çadırı

Kamp yaparken en temel ihtiyacımız elbette ki barınma ihtiyacıdır. Kamp çadırları da barınma ihtiyacımızın olmazsa olmazıdır. Kışlık kamp çadırı seçerken, 4 mevsim kamp çadırları veya 5 mevsim kamp çadırları seçmemiz gerekmektedir. Kış kampı için kamp çadırı seçerken, su geçirmezlik derecesi de oldukça önemlidir. Bu sebeple kışlık kamp çadırı seçiminde su geçirmezlik seviyesi mutlaka 2000 mm ve üzeri olması gerekir. Çadır zemin matı su geçirmezlik seviyesi de 5000 mm ve üzeri olmak zorundadır. Kış aylarında oluşan sert rüzgarlara karşı korunabilmeniz için de çadırın, 70 km/saat ve üzeri bir dayanıklılığa sahip olması hayati önem taşımaktadır. Kışlık Kamp Çadırı tercihi yaparken mutlaka bu özelikleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Çadırlar için kullanılan en yaygın poller tipi fiberglass ve alüminyum pollerdir. Çadırın dayanıklı olabilmesi için mutlaka 6000 serisi ve 7000 serisi alüminyum pollerden oluşması gerekmektedir. Bu sebeple tercih yaparken, belirttiğimiz hususlara dikkat ederek tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kışlık Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli bir uyku, insan sağlığı için olmazsa olmazlar arasında. Kış Kamp Malzemeleri listesi oluştururken, kışlık uyku tulumu tercihi de oldukça önem taşıyor. Uyku tulumu seçerken ilk olarak dikkat etmeniz gereken konu, uyku tulumunun boyu ve genişliğidir. Bedeninize uygun bir uyku tulumu almanız gerekmektedir. Kışlık uyku tulumu seçerken, kamp yapacağınız bölgenin hava şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kamp bölgesinin hava sıcaklığından biraz daha düşük bir konfor düzeyine sahip uyku tulumu işinizi görecektir. Türkiye’de kamp yapmayı düşünüyorsanız, -10 derecelik bir uyku tulumu işinizi görecektir.

Uyku tulumlarının dolgu malzemesi de oldukça önemlidir. Genel olarak uyku tulumları kaz tüyü ve sentetik dolgu malzemesinden yapılmaktadır. Kaz tüyü uyku tulumları, ısıyı muhafaza konusunda daha başarılıdır. Bununla birlikte ağırlıkları da daha fazladır. Kış kampı için tercih edeceğiniz uyku tulumunun ağırlığı ortalama 1,3 kilogram kadar olması hareket halindeyken sizi daha az yoracaktır.

Kışlık Kamp Çantası Seçimi

Kamp çantası seçerken, kamp malzemelerinin hepsinin rahatlıkla sığabileceği bir tercih yapmanız gerekmektedir. Kamp malzemelerinin yanı sıra, termal kıyafetlerinizi de kamp çantasına koyacağınızı unutmamalısınız. Bunun yanı sıra, su tutmayan kamp çantalarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Yağışlı havalarda yapacağınız yürüyüş ve hareketlerde ekipmanlarınızın kuru kalması önemlidir.

Kışlık Kamp Matı Nasıl Olmalı?

Kışlık Kamp Matı
Kışlık Kamp Matı

Kamp matları genel itibariyle üç farklı çeşittir. Bu çeşitler şu şekildedir;

  • Şişme kamp matları
  • Kendinden şişen kamp matları
  • Köpük matlar.

Köpük matlar genel olarak izolasyon ekipmanı olarak tercih edilmektedir. Köpüğün yoğunluğu ile birlikte, zeminden gelen soğuğu hissetmemenizi sağlamaktadır. Konforlu ve huzurlu bir kış kampı deneyimi yaşamak isteyen dostlarımız, köpük mat ile birlikte şişme matları tercih edebilirler.

Matlar 1 ile 4 arasında referans aralığına sahiptirler. Kış aylarında kullanılacak matların referans aralığının 4 olması yararınıza olacaktır. Kış kampı için tercih edeceğiniz matların 1 cm üzeri ve köpük mat olmasını tavsiye ediyoruz.

Yorumlarınız bizim için altın değerinde. Diğer kamp yapmayı düşünen dostlarımıza tavsiyelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Bu sebeple, kullandığınız kışlık kamp malzemeleri varsa, bizimle paylaşabilirsiniz.

Kamp yapmak ile ilgili yazılarımıza devam edebilmemiz için, bizleri diğer kamp ve karavan sever dostlarınıza önerebilirsiniz. Aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

1 yorum

Rüyada Karavan Görmek Ne Anlama Gelir? - KaravanAraBul.com Kasım 27, 2021 - 6:25 pm

[…] Karavan Blog […]

Cevapla

Yorum Bırak