KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Şahinler Tabiat Parkı

tarafından kamilko
0 yorum
Şahinler Tabiat Parkı

Merhaba sevgili KaravanAraBul.com okurları. Bugün sizler için hazırladığımız Gezilecek Yerler yazımızda Şahinler Tabiat Parkı var. Ankara’da kamp yapılacak yerler denildiğinde akla gelen ilk milli park olan Şahinler Milli Parkı nerede? Hangi aktiviteler bizi bekliyor? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Şahinler Tabiat Parkı

Ankara’da kamp yapılacak yerler listesi yapıldığında ilk sırayı alacak olan milli parkımız, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde. Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkı ve Çamkoru Tabiat Parkı gibi kamp yerlerinden biraz daha farklı özellikleri bulunuyor. Kızılcahamam merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta. Eğer kamp yapmak gibi bir hayaliniz varsa bu milli park tam size göre.

Şehrin gürültüsünden kaçmak ve doğa ile iç içe kamp yapmak isterseniz Şahinler Tabiat Parkı tam olarak aradığınız nokta. 2009 yılında kurulan milli park, 40 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. Karaçam ve Sarıçam ağaçlarının yanı sıra, ardıç, kayın ve meşe ağaçları da Şahinler Milli Parkı içerisinde sizleri bekliyor.

Şahinler Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Park özel işletmeye ait. Bu sebeple günübirlik ziyaret veya kamp yapmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Piknik veya kamp için gelen araçlardan 10 Türk Lirası ücret talep edilmekte. Bunun yanında kamp yapmak isterseniz, kişi başı günlük 10 Türk Lirası daha ödemeniz gerekiyor.

Şahinler Tabiat Parkı
Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Şahinler Tabiat Parkı Kamp Yapmak

Kamp yapacaklar için Şahinler Milli Parkı avantajlı özelliklere sahip. Tuvalet, elektrik, otopark, içme suyu ve bulaşık yıkama tezgahı bizler için kullanıma sunulmuş vaziyette. Güvenlik de siz kamp yaparken, huzurlu vakit geçirmeniz için mesai harcıyor. Milli Parkta toplamda 3 adet gölet bulunmakta.

Şahinler Tabiat Parkı Aktiviteleri

Şahinler Milli Parkı içerisinde birbirinden eğlenceli aktiviteleri bulunduruyor. Bu aktiviteler şu şekildedir;

  • Kamp yapmak. Eğer kamp yapacaksanız, kamp ekipmanlarınızı kendiniz getirmeniz gerekmekte. Kamp çadırı kiralama gibi bir durum söz konusu değil. İlerleyen zamanlarda, kamp malzemeleri satışı için bir işletme kurulacağı söyleniyor,
  • Bisiklet sürüşü yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki bisiklet de kiralanmıyor. Kendi bisikletinizle gelmelisiniz.
  • ATV sürüşü.
  • Offroad
  • Doğa yürüyüşü

Ankara ziyaretlerimizde uğradığımız ve keyifli vakit geçirdiğimiz Şahinler Milli Parkı mutlaka rotanızda olması gereken noktalardan biri. Bu sebeple, İç Anadolu Bölgesinde kamp alanları arıyorsanız, bu parkı incelemeniz gerekmekte. Çok fazla yoğunluğun olmadığı bu milli park, ziyaretçilerine hoş dakikalar vaat ediyor. Bu sebeple, bilindik kamp alanları dışında bir nokta arıyorsanız, bize güvenin. Şimdilik diyeceklerimiz bu kadar.

Siz de bu milli parkı ziyaret ettiyseniz deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yapacağınız her yorum, bu parka gitmek isteyen doğaseverler için altın değerinde. Bizim yazımızda unuttuğumuz veya atladığımız noktaları yorumlarınızla tamamlayabilirsiniz. Bu sebeple yorum bırakmayı unutmayın.

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Gölcük Tabiat Parkı

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Web sayfamızı diğer değerli karavan severler ile paylaşarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak