KaravanAraBul.com - Karavan ve Gezilecek Yerler Blogu

Yazlık Kamp Malzemeleri Nelerdir?

tarafından kamilko
0 yorum
Yazlık Kamp Malzemeleri

Merhaba KaravanAraBul.com okurları! Bugün sizler için Yazlık Kamp Malzemeleri konulu blog yazımızı derledik. Yaz aylarının yeni trendleri arasına giren kampçılık hepimizin ilgi odağı. Peki yazın kamp yaparken hangi malzemeleri tercih etmemiz gerekiyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Yazlık Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Yaz kampı yapmayı düşünen doğa dostu takipçilerimiz için temel olarak ihtiyaç duyacakları malzeme listesi şu şekilde olacaktır;

  • Yazlık kamp çadırı
  • Mat
  • 10 derecelik uyku tulumu
  • İlk yardım seti
  • 60 litrelik kamp çantası
  • Kamp mutfak seti.

Peki bu malzeme listesinde bulunan yazlık kamp malzemelerini seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini hiç düşündünüz mü? Sizler için yazlık kamp malzemeleri rehberimizi hazırladık. Hadi gelin, başlayalım.

Yazlık Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazlık Kamp Çadırı
Yazlık Kamp Çadırı

Daha önceki yazılarımızda kamp çadırı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamıştık. Bu yazımızda bunu biraz daha detaylandırma kararı aldık. Yaz aylarında kamp yapmak isteyen takipçilerimiz için, yazlık kamp çadırı seçimi nasıl olmalı? Bildiğiniz üzere, kamp çadırları doğada dört mevsim konaklamamızı sağlayan yapılardır. Sadece yaz aylarında kamp yapan kişiler için uygun olan çadır tipi, iki veya üç mevsimlik kamp çadırlarıdır. Yazlık kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çadırın su geçirmez özelliğine sahip olmasıdır. Kamp yaparken gelen ani bir yaz yağmuru ile sürpriz yaşamanız muhtemel. Bu sebeple su geçirmezlik özelliği oldukça önemli.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, ışık geçirmezlik ve dış tente havalandırmasına sahip olmasıdır. Işık geçirmezlik özelliği ile, her zaman gölge arama ihtiyacınız ortadan kalkacaktır. Eğer sırt çantası ile kampa gitmeyi düşünüyorsanız, alacağınız çadırın boyutunu da çantanıza uygun seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu sebeple yazlık kamp malzemeleri seçerken dikkatli olunmalı ve iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Yazlık Kamp Matı Nasıl Olmalı?

Kamp matı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, konfor ve ısı geçirmezlik özelliği olmalı. Piyasada en yaygın olan mat tipleri, rulo matlar ve Z tipi matlardır. Yaz kampı için ideal kamp matı 0,7 cm veya 1 cm kalınlığındaki matlar olacaktır. Mat kullanılırken, folyo yüzey uyku tulumuna, köpük yüzey zemine temas edecek şekilde yerleştirilmelidir.

Yazlık Uyku Tulumu Seçimi

Uyku tulumu seçerken ilk önceliğiniz elbette ki konfor olmalıdır. Yazlık kamp malzemeleri listesi oluştururken, kamp yapacağınız bölgenin iklim şartlarını göz önüne alıp uyku tulumu seçmelisiniz. Uyku tulumunun konfor derecesi, gideceğiniz bölgenin hava sıcaklığından bir iki derece düşük olmalıdır. 10 derecelik bir uyku tulumu, kolay üşümeyen ve vücut ısısı normal birisi için oldukça uygun bir yazlık kamp malzemesidir.

Yazlık Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazlık Kamp Çantası
Yazlık Kamp Çantası

Kamp çantalarının temel amacı, kamp malzemelerini rahat bir şekilde toparlayıp taşıyabilmektir. Bu sebeple, diğer kamp malzemelerinizin kapasitesine ve sizin taşıma gücünüze uygun bir kamp çantası seçmeniz gerekmektedir. Kamp çantası seçerken, çantanın sırtınıza tam oturması ve belinizden aşağı sarkmaması gerekmektedir. Yazlık kamp çantası, ihtiyacınıza göre 60 litre ile 80 litre arasında ideal bir tercih olacaktır.

Yazlık Kamp Malzemeleri Seçerken Kamp Mutfak Eşyaları

Yazın hepimizin tercihi üzerine, yağlı ve ağır yemekler pek tercih edilmiyor. Bu sebeple yaz kampı sırasında pratik ve hafif yemekler yapacağınızı varsayıyoruz. Ülkemizdeki son dönemde yaşanan yangınlarla birlikte pek çok noktada artık ateş yakmak yasak. Bu nedenle kamp mutfak eşyaları listesi hazırlarken ilk alacağınız ekipman, kamp ocağı olmalıdır. Kartuş tüp ile çalışan bu ocaklar, hem az yer kaplıyor hem de her yemekten önce ateş yakma ihtiyacınızı ortadan kaldırmaktadır. Kamp ocakları ile birlikte, kamp tencere seti ve kamp çatal kaşık seti de listenizde olmazsa olmazlardan olmalı.

Yorumlarınız bizim için altın değerinde. Diğer kamp yapmayı düşünen dostlarımıza tavsiyelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Bu sebeple, kullandığınız yazlık kamp malzemeleri varsa, bizimle paylaşabilirsiniz.

Kamp yapmak ile ilgili yazılarımıza devam edebilmemiz için, bizleri diğer kamp ve karavan sever dostlarınıza önerebilirsiniz. Aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hoşunuza Gidebilecek İçeriklerimiz

Yorum Bırak